Через донецький аеропорт на Крим

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський у статті виданню «Новое время» пояснив, з чим пов’язане загострення ситуації на Донбасі та як події розвиватимуться далі.

В українських бійців достатньо сил, аби вистояти і зберегти свої позиції в донецькому аеропорту. Інше питання — доцільність його утримання. Ключовий аргумент тут полягає в тому, що аеропорт давно став символом як для української сторони, так і для російської. Таким чином, його утримання перетворилося з тактичного завдання у справу принципу.

Кілька місяців тому Росія могла розглядати донецький аеропорт як майбутній плацдарм для повітряної бази і надання бойовикам авіації. Але після того, як аеропорт був майже повністю зруйнований (відповідно, на його відновлення до стану, в якому він міг би функціонувати, будуть потрібні значні зусилля і час), таке завдання вже не стоїть.

Але спроби захоплення тривають, тому що аеропорт як був символом, так ним і залишається. Здача аеропорту або нездатність захопити його неминуче означатиме поразку для однієї зі сторін, звідси така інтенсивність боїв.

Одночасно з наступом на аеропорт загострилася ситуація і в зоні конфлікту в цілому. Найближчим часом я прогнозую інтенсифікацію бойових дій і перехід російських військ у наступ на окремих напрямах. Причиною цього є цілий комплекс чинників.

Досі більшість аналітиків вважали, що взимку ситуація на Донбасі буде відносно стабільною, а в наступ російські війська перейдуть ближче до весни. Але, очевидно, плани Путіна змінилися, і він спробує закінчити все ще до весни. Думаю, його головною метою є розширення контрольованих бойовиками територій і закріплення там, аби змусити українську сторону і її закордонних партнерів сісти за стіл переговорів на російських умовах.

Чому Путін квапиться і хоче закінчити конфлікт на Донбасі до весни? Тому що багато чинників вказує на те, що саме навесні може розпочатися наступ ісламських сил у Середній Азії. Якщо там не буде посиленої військової присутності, Росія ризикує втратити цей регіон.

Росія спробує розв'язати собі руки на сході України, закріпившись на вже підконтрольних сепаратистам територіях. Наступним кроком стане спроба пробити сухопутний коридор до Криму, а потім відвести найбільш боєздатні з'єднання, здатні вести наступальні дії, до Середньої Азії.

У зв'язку з цим інформація про появу у сепаратистів нової зброї — серйозна загроза. Навіть одні бойові системи «Буратіно» небезпечні самі по собі, оскільки в них використовуються термобаричні боєприпаси площадкової дії. Ці снаряди мають посилений детонаційний ефект, а чинником ураження після вибуху є перепад тиску, що вражає живу силу навіть в укриттях.

Стосовно авіації у бойовиків, то насправді вони можуть мати у своєму розпорядженні один-єдиний літак, а говорити про десяти-п'ятнадцять. Таким чином, можна буде приховати факт, що підтримка наступу на окремих напрямах здійснюється не сепаратистами, а російською авіацією. Вважаю, що у найбільшій небезпеці опиниться саме кримський напрям.

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua