ВСТУПНЕ СЛОВО
У 2023 р. головним пріоритетом Центру Разумкова, як і переважної більшості громадян та організацій громадянського суспільства нашої держави, було сприяння досягненню перемоги України у боротьбі проти російського агресора. Поруч з головним напрямом діяльності — аналітичними дослідженнями, Центр значно активізував свої зусилля за такими напрямами, як експертне інформування громадян України та міжнародної спільноти про перебіг війни з росією та її наслідки, протидія фейкам та дезінформації з боку країни-агресора; адвокація потреб України на міжнародних заходах, участь в експертних обговореннях питань міжнародної допомоги Україні; підготовка рекомендацій для органів влади, міжнародних організацій, країн-партнерів з питань посилення спроможності України у протидії агресії, подолання її наслідків та повоєнного відновлення, досягнення стабільної безпеки у майбутньому.
Центр продовжив здійснювати започаткований у 2022 р. випуск щомісячного аналітичного огляду «Україна: від війни до миру та відновлення». У фокусі експертів Центру постійно перебував перебіг бойових дій, проблеми та шляхи посилення обороноздатності України, у т. ч. — через міжнародну підтримку та співробітництво. Значна увага була приділена аналізу соціально-економічних процесів в контексті перспектив повоєнного відновлення України. Серед них — тенденції розвитку економіки та вплив на них зовнішніх чинників, питання міграції та демографічної ситуації, стан енергетики та заходи задля її збереження в умовах російських атак на енергосистеми країни. У дослідженнях із зовнішньополітичної проблематики увага зосереджувалася на процесі євроінтеграції України, проблемі її відносин зі стратегічними зовнішньополітичними партнерами. Центр продовжував дослідження таких традиційних тем, як конституційно-правові проблеми, політична (громадянська) освіта, національна ідентичність, міжконфесійні відносини. Побачив світ черговий україномовний випуск Щорічника СІПРІ.
Соціологічна служба Центру проводила широкий спектр досліджень — від загальнонаціональних та експертних опитувань до фокус-груп та глибинних інтерв’ю. Завдяки цьому експерти Центру завжди були в курсі тенденцій і динаміки громадської думки, а дослідницькі проєкти отримали достовірне соціологічне підґрунтя.
Незважаючи на проблеми, зумовлені війною, Центр забезпечив стабільну роботу та виконав усі взяті на себе зобов’язання перед донорами та партнерами — як в Україні, так і за кордоном. Ми підтримували та підтримуємо постійні зв’язки з нашими колегами, які зараз захищають Україну у складі Сил оборони. Рівень активності в підготовці аналітичних матеріалів, проведенні власних заходів та участі експертів у заходах інших структур, взаємодії з медіа, поширенні інформації про Центр та досліджень у соціальних ЗМІ — українською та англійською мовами — був дуже високим. Про це свідчить статистика, наведена у цьому звіті. Центр доповнив спектр своєї діяльності створенням Інтернатури та Клубу Друзів, а експерти збагатилися знаннями, зокрема, з використання штучного інтелекту, завдяки тренінгам.
Ми вдячні за підтримку донорам — програмі «Долучайся», що фінансується USAID і здійснюється PACT в Україні, програмі MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні, німецьким політичним фондам — Конрада Аденауера, Ганнса Зайделя і Фрідріха Науманна, а також усім, хто підтримував статутну діяльність Центру Разумкова. Ми дякуємо за плідну співпрацю нашим партнерам — вітчизняним і закордонним.
Центр входить у 2024 р. з розумінням серйозності викликів, що стоять перед країною, а також і перед нашою організацією. І ми готові відповідати на них своєю діяльністю.
Юрій ЯКИМЕНКО,
Президент Центру Разумкова