Річний звіт 2022

ВСТУПНЕ СЛОВО

2022 для України став роком найбільших випробувань з моменту проголошення її Незалежності. Широкомасштабна російська агресія, що розпочалася 24 лютого 2022 р., докорінно змінила звичний спосіб життя держави та суспільства, кожного громадянина. Центр Разумкова не став винятком. 23 лютого 2023 р. експерти ще готувалися до запланованої на наступний день презентації традиційних щорічних «Підсумків і прогнозів», 24 лютого розпочалася війна, і двоє експертів Центру — директор політико-правових програм Віктор Замятін і провідний експерт Олексій Розумний у перші дні вступили добровольцями до лав Збройних Сил України. Але Центр не припинив свою діяльність ні на день. Головним напрямом роботи на початку війни став медійний. Від перших годин російського вторгнення експерти Центру, незважаючи на час доби, коментували вітчизняним і зарубіжним ЗМІ події на фронті, зовнішньополітичні процеси навколо України, ситуацію в економіці й суспільстві. Попри те, що експерти опинилися в різних регіонах України і за її межами, менш ніж за тиждень між усіма співробітниками та керівництвом була налагоджена постійна комунікація й координація дій. Відновилася аналітична робота. Соціологічна служба у березні-травні 2022 р. Першою провела опитування біженців на кордоні. Сайт Центру постійно поповнювався публікаціями експертів.

Центр вдячний своїм надійним партнерам — представництвам фондів Конрада Аденауера, Ганнса Зайделя, Фрідріха Науманна за підтримку, надану у найбільш складний період. Повноцінне відновлення роботи Центру стало можливим завдяки інституційній підтримці, наданій в рамках проєкту «Долучайся» що фінансується USAID та здійснюється PACT в Україні, та програ- мою MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні. Мірою звільнення території України від загарбника, виникли умови для повернення Центру до звичного режим роботи і проєктної діяльності. З 23 червня 2022 р. більшість експертів вперше від початку війни відновили роботу в офісі в Києві.

У 2022 р. Центр зосередив увагу на трьох головних напрямах роботи: експертному інформуванні громадян України та міжнародної спільноти про перебіг війни з росією та її наслідки, протидії фейкам та дезінформації з боку країни-агресора; адвокації потреб України на міжнародних «майданчиках», участі в обговореннях на експертному рівні питань міжнародної допомоги Україні; підготовці рекомендацій для органів влади, міжнародних організацій, країн-партнерів з питань посилення спроможності України у протидії агресії, подолання її наслідків та повоєнного відновлення, досягнення стабільної безпеки у майбутньому. Центр активно співпрацював з органами влади України, працюючи у консультативно-дорадчих органах і експертних групах, вів активну міжнародну діяльність у складі мереж TEPSA, T-20, U4U, беручи участь у міжнародних заходах в Україні та за її межами, підтримуючи експертні зв’язки з аналітичними центрами з інших країн.

Попри зумовлені війною складнощі, у 2022 р. Центру вдалося оновити перелік і формати аналітичних публікацій, започаткувати випуск щомісячного аналітичного огляду, забезпечити постійне наповнення англомовної версії сайту Центру, встановити нові зв’язки та партнерства з українськими та зарубіжними аналітичними центрами, налагодити роботу телеграм-каналу та твітера. Центр вчасно виконав усі сім запланованих повномасштабних дослідницьких проєктів, провів вісім загально-національних соціологічних досліджень, здійснив традиційний переклад Щорічника СІПРІ. Експерти Центру за підтримки проєкту ENGAGE пройшли тренінги з візуалізації даних та використання соціальних мереж для презентації результатів досліджень.

У листопаді 2022 р. Центр переїхав до нового офісного приміщення. Центр Разумкова продовжує працювати заради перемоги України над ворогом, здійснює дослідження, покликані прискорити процес повоєнного відновлення країни й одночасного її реформування, необхідного для реалізації стратегічних цілей європейської і євроатлантичної інтеграції.

Юрій ЯКИМЕНКО,
Президент Центру Разумкова

Повний текст звіту (PDF)