Річний звіт 2020

ВСТУПНЕ СЛОВО


2020р. став для Центру Разумкова особливим. Пандемія COVID-19 радикально змінила звичний уклад життя та діяльності людей в усьому світі. Не винятком стали й аналітичні центри, яким довелося швидко адаптуватися до нових реалій: терміново долучатися до процесу вироблення антикризових рекомендацій та аналізу впливу пандемії на різні сфери суспільного життя, а також перебудовувати організацію аналітичної роботи, виходячи з необхідності працювати у дистанційному режимі та проводити заходи онлайн.

Центр Разумкова достойно зреагував на виклики та успішно вирішував усі завдання. Одразу після запровадження карантинних заходів в Україні експерти Центру підготували антикризові пропозиції для Уряду, спрямовані на збереження економіки та соціальну підтримку громадян, виступили співзасновниками Центру економічного відновлення та взяли активну участь у його роботі.

На міжнародному рівні експерти Центру брали участь у заходах з вироблення антикризових пропозицій, що проводилися з ініціативи Програми аналітичних центрів та громадянського суспільства Університету Пенсильванії (TTCSP). Центр представив свої рекомендації із запобігання негативним наслідкам пандемії COVID-19 для урядів європейських країн на Саміті аналітичних центрів Центральної і Східної Європи. Наш досвід роботи з антикризової проблематики та вивчення впливу пандемії на суспільство став одним із 20 кейсів, оприлюднених на Глобальному саміті аналітичних центрів у листопаді 2020р. Загалом, в умовах пандемії Центр Разумкова не знизив, а за деякими параметрами навіть підвищив рівень активності, порівняно з попередніми роками.

У 2020р. в Центрі Разумкова відбулися важливі організаційно-кадрові зміни. 28 травня на щорічних зборах Центру була затверджена нова редакція Статуту, згідно з якою у структурі управління запроваджена посада Президента Центру. Рада задовольнила заяву А.Рачка про відставку з посади Генерального директора Центру, яку він обіймав багато років. Президентом Центру Рада призначила Ю.Якименка, який до цього працював заступником Генерального директора з аналітичної роботи — шеф-редактором журналу “Національна безпека і оборона”. Генеральним директором став П.Пинзеник (до цього — Голова Ради Центру Разумкова, народний депутат України VIII скликання).

Склад Ради Центру поповнили І.Климпуш-Цинцадзе, голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом (у 2016–2019рр. — віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України), та суддя Конституційного Суду у відставці, відомий український правознавець М.Мельник.

Центр Разумкова у 2020р. продовжив розширювати тематику досліджень та опановувати нові форми презентації їх результатів своїм цільовим аудиторіям. Зокрема експерти енергетичних програм створили інтерактивні сервіси, які дозволяють щоденно проводити оцінку ділової активності на ринках газу та електроенергії, а також аналізувати результати відкритих торгів енергоресурсами в системі ProZorro.

Центр вів активну міжнародну діяльність у мережах TTCSP, Транс’європейської асоціації політичних досліджень, групи “Т-20”, Офісу зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі, проводив спільні заходи з партнерами з Великої Британії та Німеччини, брав участь в інших міжнародних заходах. Експерти Центру стали співавторами кількох міжнародних видань, що вийшли у провідних видавництвах світу.

За оцінками Рейтингу найкращих аналітичних центрів світу — 2020 (2020 Global Go To Think Tank Index Report), Центр Разумкова увійшов до 40 найкращих аналітичних центрів світу та вдруге поспіль став найкращим аналітичним центром Центральної та Східної Європи. У 2021р. Центр вступає з упевненістю у своїх силах, з новими ідеями та амбітними планами.

Юрій ЯКИМЕНКО,
Президент Центру Разумкова

Повний текст звіту (PDF)