Ціна газу в Україні залежить від імпортного паритету

Медіа

Напряму у меморандумі МВФ не говориться про те, що ціна газу повинна підвищуватися, йдеться про те, що вона має складати 80% з 1-го травня 2019 року від ринкової ціни, а з 1-го січня 2020 року бути ринковою. Але питання у тому, чи є зараз в Україні ринок. Поки немає ринку, то ціна визначається на рівні імпортного паритету за схемою «Дюсельдорф плюс». Вимоги МВФ зрозумілі, але Україна має створити перш за все ринок і збільшити власний газовидобуток, створити серйозну конкуренцію, у тому числі у секторі постачання природного газу. На сьогодні, на жаль, ринок створюється дуже повільно в Україні і прив’язка «Дюсельдорф плюс» залишається. Вона планувалася як перехідний період, але він затягнувся і у цьому найбільша проблема.

Сьогодні ціна повністю залежить від імпортного паритету і вартості природного газу на міжнародних ринках. Якщо ціна там підвищуватиметься, то це вплине на цінову політику в Україні. Ми маємо поступово відмовлятися від імпортного паритету і переходити на ринкове ціноутворення саме за рахунок імплементації закону України «Про ринок природного газу». Безумовно, чим більше буде власного видобутку, тим більше можливостей до зниження ціни природного газу.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko