Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру ім. Разумкова:
— Я не думаю, що цей ультиматум навіть у разі його виконання матиме велике значення. Фактично Україна не в змозі контролювати такого сорту підприємства. І зараз йдеться лише про те, що можуть відбутися зміни у товарних потоках.
Проте ці зміни вже відбуваються, триває блокада. Тобто йдеться про те, що неприпустимо розширювати торгівлю з агресором чи його сателітами. Тому в цьому контексті я не думаю, що станеться щось надзвичайне, що вплине на розвиток тих чи інших підприємств.
Справа ще й у тому, що вже давно потрібно було припинити практику підтримку міцних торгівельних зв'язків з окупованими територіями.
Звичайно можна казати і про втрату податків, і про безробіття, яке може настати після "націоналізації". Але будь-які контакти з агресорами і їхніми поплічниками — це, принаймні з моральної точки зору, неприйнятно. І я не можу собі уявити, яке може бути виправдання в тому зменшенні податків, якщо зараз обмінюється продукція, яка може бути використана у військових цілях і яка може спричинити смерть і поранення українських військових.
Тому я думаю, що посилання на певні податкові обмеження чи зростання безробіття має вирішуватися тільки як другорядне. А на першому місці все таки має бути безпека українців.
Знову ж таки, це вже не перші розмови на цю тему. Навіть минулого року було спеціальне рішення РНБО, де вказувалася необхідність обмеження і впорядкування відносин між Україною та окупованими територіями. Дуже шкода, що воно залишилося лише на рівні документа.
До речі, у мене викликає подив, коли ми говоримо про шкоду, якої Україні може завдати блокада чи дії з обмеження стосунків. Якби такими діями Україні дійсно була б нанесена непоправна шкода, то впевнений, що і Росія, і бойовики були б тільки втішені з того, а не висували б ультиматуми.