Зараз йдеться лише про те, що можуть відбутися зміни у товарних потоках

28 лютого 2017

Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру ім. Разумкова:

— Я не думаю, що цей ультиматум навіть у разі його виконання матиме велике значення. Фактично Україна не в змозі контролювати такого сорту підприємства. І зараз йдеться лише про те, що можуть відбутися зміни у товарних потоках.

Проте ці зміни вже відбуваються, триває блокада. Тобто йдеться про те, що неприпустимо розширювати торгівлю з агресором чи його сателітами. Тому в цьому контексті я не думаю, що станеться щось надзвичайне, що вплине на розвиток тих чи інших підприємств.

Справа ще й у тому, що вже давно потрібно було припинити практику підтримку міцних торгівельних зв'язків з окупованими територіями.

Звичайно можна казати і про втрату податків, і про безробіття, яке може настати після "націоналізації". Але будь-які контакти з агресорами і їхніми поплічниками — це, принаймні з моральної точки зору, неприйнятно. І я не можу собі уявити, яке може бути виправдання в тому зменшенні податків, якщо зараз обмінюється продукція, яка може бути використана у військових цілях і яка може спричинити смерть і поранення українських військових.

Тому я думаю, що посилання на певні податкові обмеження чи зростання безробіття має вирішуватися тільки як другорядне. А на першому місці все таки має бути безпека українців.

Знову ж таки, це вже не перші розмови на цю тему. Навіть минулого року було спеціальне рішення РНБО, де вказувалася необхідність обмеження і впорядкування відносин між Україною та окупованими територіями. Дуже шкода, що воно залишилося лише на рівні документа.

До речі, у мене викликає подив, коли ми говоримо про шкоду, якої Україні може завдати блокада чи дії з обмеження стосунків. Якби такими діями Україні дійсно була б нанесена непоправна шкода, то впевнений, що і Росія, і бойовики були б тільки втішені з того, а не висували б ультиматуми.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua