У зв'язку із затриманням українських суден в акваторії Азовського моря, військові експерти все активніше говорять про загрозу вторгнення РФ. Чи готові ми дати відсіч?
Небезпека існує не тільки з боку Азовського, а й Чорного моря. І наші збройні сили до цього готуються. Вони розглядають, скажімо так, можливість завдання удару з різних напрямків і за наявності найменшого ризику готують відповідні сили та інфраструктуру. Інше питання, що цих сил недостатньо. Тому використовують все, що є. Берегова лінія обладнана і в артилерійському плані, і в мінному.
Детальніше я розповідати про оборону не можу, але в тому, що збройні сили бачать таку небезпеку і до неї готуються, у мене сумнівів не виникає.
На сьогодні ні в Чорному, ні в Азовському морях у нас недостатньо прикордонних і військово-морських сил, щоб запобігти затриманню українських суден Росією. Це явний пробіл у наших можливостях, але Україна робить все, щоб його закрити.
Проблеми є і в кількісному, і в технічному плані. У наших військово-морських сил немає таких суден, які могли б повною мірою протистояти загрозі. Тому зараз мова йде про передачу прикордонній службі двох катерів зі США. Також говорять про будівництво певної кількості таких суден на наших промислових об'єктах. Але поки що цього мало.
Але справа в тому, що це тільки одна зі складових оборони. Інша — сили берегової охорони. За відсутності належних ресурсів на морі, є можливість якимось чином компенсувати цей недолік силами берегової охорони. Що ми і робимо.
Ну а також необхідно серйозно переглянути всі існуючі двосторонні домовленості з Росією про використання Азовського моря. І міняти їх — вони не задовольняють Україну. Це все, грубо кажучи, відрижка минулих режимів.