Загроза в Азовському морі. Чи зможемо ми захиститися?

25 травня 2018

У зв'язку із затриманням українських суден в акваторії Азовського моря, військові експерти все активніше говорять про загрозу вторгнення РФ. Чи готові ми дати відсіч?

Небезпека існує не тільки з боку Азовського, а й Чорного моря. І наші збройні сили до цього готуються. Вони розглядають, скажімо так, можливість завдання удару з різних напрямків і за наявності найменшого ризику готують відповідні сили та інфраструктуру. Інше питання, що цих сил недостатньо. Тому використовують все, що є. Берегова лінія обладнана і в артилерійському плані, і в мінному.

Детальніше я розповідати про оборону не можу, але в тому, що збройні сили бачать таку небезпеку і до неї готуються, у мене сумнівів не виникає.

На сьогодні ні в Чорному, ні в Азовському морях у нас недостатньо прикордонних і військово-морських сил, щоб запобігти затриманню українських суден Росією. Це явний пробіл у наших можливостях, але Україна робить все, щоб його закрити.

Проблеми є і в кількісному, і в технічному плані. У наших військово-морських сил немає таких суден, які могли б повною мірою протистояти загрозі. Тому зараз мова йде про передачу прикордонній службі двох катерів зі США. Також говорять про будівництво певної кількості таких суден на наших промислових об'єктах. Але поки що цього мало.

Але справа в тому, що це тільки одна зі складових оборони. Інша — сили берегової охорони. За відсутності належних ресурсів на морі, є можливість якимось чином компенсувати цей недолік силами берегової охорони. Що ми і робимо.

Ну а також необхідно серйозно переглянути всі існуючі двосторонні домовленості з Росією про використання Азовського моря. І міняти їх — вони не задовольняють Україну. Це все, грубо кажучи, відрижка минулих режимів.


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua