Яким буде курс гривні цієї зими

30 листопада 2017

За місяць національна валюта подешевшала по відношенню до долара на 1,3% за офіційним курсом.

Вперше з початку квітня цього року курс гривні опустився нижче рівня 27 грн. У цій ситуації, перш за все, потрібно враховувати сезонний чинник, що спрацьовує з року в рік. Якщо ми подивимося на два попередні роки, то чітко побачимо, що, як правило, в період з середини січня і в першій половині лютого гривня досить помітно дешевшає. Тут присутній цілий ряд факторів, пов'язаних зі значними виплатами в кінці грудня: перезарахування, премії, бонуси, «тринадцяті» зарплати і так далі. Ну і звичайно, не можна забувати, що в цей період починає активно працювати фактор підвищення пенсій.

Крім того, в цей же період зростає імпорт внаслідок новорічних покупок. Зростання доходів — це значний фактор. Населення з набагато більшим інтересом, ніж будь-коли витрачає гроші. Це підштовхує зростання не тільки девальвації, а й інфляції.

Тому в другій половині січня — першій половині лютого тенденція до ослаблення гривні може прискоритися. Я не заперечую, що ми, скажімо, вийдемо на курс 30 грн / $. Це не означає, що так і буде, але, повторюся, не заперечую цього.

Але потім, особливо в березні та квітні, гривня почне зміцнюватися. Тут теж позначається сезонність. Як правило, навесні й улітку національна валюта почувається краще, ніж в осінньо-зимовий період. Тому після січнево-лютневого ослаблення до курсу 30—31 гривня за долар, я думаю, курс повернеться до рівня 28—28,5. Такий «горбик» ми будемо мати в перші місяці наступного року.

Слід бути готовими до того, що не тільки гривня, а й доходи населення почуваються гірше в осінньо-зимовий період. Оскільки інфляція в грудні теж почне прискорюватися. І я думаю, що листопадовий показник інфляції буде помітним. Ми вже вийшли за межі тих параметрів інфляції, який хотіли бачити НБУ і уряд — на рівні до 10—12%. За результатами року інфляція у нас, імовірно, буде 14%—15%.

Крім того, давайте не забувати, що вже є інформація про те, що послуги ЖКГ будуть дорожчати. І природно, що найбільш сильно це проявиться в найближчі зимові місяці.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua