Нам потрібна спрямованість політики на те, щоб інвестор відчував себе впевненіше
Національний банк України спрогнозував, що зростання ВВП України в 2017 році складе 3–4%, а в період 2019–2020 років — до 4–5%.
Виходячи з поточних справ і тенденцій, це здається цілком раціональною оцінкою: я не можу назвати цей прогноз занадто оптимістичним або, навпаки, песимістичним. Але якщо запитати себе, чи досить для України такого зростання, відповідь буде «ні».
На жаль, 3–4% — це рівень, який забезпечить нам тільки слабке борсання. Це рівень виживання населення і бізнесу.
Тут не простежується стимулююча політика — ні монетарна, ні фіскальна, ні структурна. Це інерційний розвиток — добре, коли він є, але він жодним чином не буде достатнім для того, щоб Україна відновилася хоча б у найближчі п'ять років.
І уряд повинен, незважаючи на певні несприятливі умови і загальну ситуацію, ставити перед собою амбітні завдання, одночасно вказуючи на ті інструменти й проміжні критерії змін, які дозволять вийти хоча б на рівень 5–7% протягом найближчих трьох років.
Що для цього потрібно робити? На жаль, ситуація тут є і простою, і складною одночасно. Зрозуміло, що зараз найважливіше — дати бізнесу стимули, надати йому гарантії того, що його не будуть підчищати, і він отримає можливість спокійно розвиватися, а також дати однозначні сигнали інвесторам.
Адже якщо ми говоримо про сприятливий інвестиційний клімат, то не повинно бути ні вибіркових перевірок, ні тиску на інвесторів, ні частих змін податкового та адміністративного законодавства. Це дозволить нам відкрити Україну для інвесторів, і можна буде сподіватися і на те, що прийдуть капітали, і на підвищення зарплат, і на зміну правил гри.
Серед проблем, зрозуміло, корупція — але про це вже всім набридло говорити, і відчутних змін, швидше за все, не буде. А ось спрямованість політики на те, щоб інвестор відчував себе більш впевнено — це, я думаю, може дати ефект, який повністю перекриє негативні наслідки від будь-яких інших дій влади. Якщо політика інвестиційної привабливості стане не словами, а ділом, то ми зможемо сподіватися вийти на зростання в 5–7%.