Ядерний шантаж. Навіщо Росії Запорізька АЕС і в чому ризики для України

09 серпня 2022

Російськими окупантами на чолі працівників Росатому реалізується сценарій від’єднання ЗАЕС від Об’єднаної енергетичної системи України (ОЕС) та підключення її до єдиної енергетичної системи РФ, включно, із окупованим Кримом з одночасним підпорядкуванням української електростанції Росатому. До 1 вересня 2022р. Росатом планує завершити усі технічні роботи для вказаної мети, зокрема,  й тих, що пов’язані із відновленням ліній електропередач у напрямі Криму.

У разі реалізації цього сценарію, Україна втратить 6 ГВт потужностей (45 % усіх ядерних потужностей АЕС України), що генерують найдешевшу електроенергію серед усіх видів генерації. Разом із втратами чисельних ТЕС та генерацій працюючих на ВДЕ загальні втрати ОЕС України можуть перевищити 10 ГВт. Це значною мірою здатне зруйнувати плани із експорту електроенергії та створити певні ризики щодо енергозабезпечення в осінньо-зимовий період. Водночас, втрати української економіки за даного сценарію можуть досягнути понад 3 млрд. дол. США на рік.

Посилення провокацій на ЗАЕС в останній час з боку російських збройних сил пояснюються двома причинами — знаходженням приводу для від’єднання ЗАЕС від ОЕС та посиленням ядерного шантажу для зриву планів Генштабу ЗСУ із визволення Півдня України.

В ідеалі приїзд інспекції МАГАТЕ на ЗАЕС може призвести до фіксації фактів порушення правил ядерної безпеки з боку російських окупантів та тиску міжнародної спільноти на Кремль стосовно виведення російських підрозділів із Енергодару й повернення ЗАЕС під практичний повний контроль НАЕК «Енергоатом».

Мабуть, через надію на даний сценарій керівництво  української влади надало вказівку президенту НАЕК «Енергоатом» П.Котіну терміново змінити свою позицію щодо намірів МАГАТЕ перевірити роботу станції. Натомість, існують ризики, що Кремль готує спецоперацію із легалізації підпорядкування ЗАЕС Росатому шляхом існування неформального впливу російських спецслужб на МАГАТЕ, застосування ядерного шантажу та через маніпулятивне звинувачення ЗСУ в обстрілах по об’єктах АЕС. Крім того, проблемою залишається надання  гарантій безпеки інспекторам МАГАТЕ на території контрольованою російськими терористами.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko