Вибухи в Ічні. Чотири версії того, що сталося

10 жовтня 2018

До завершення роботи комісії можна лише висувати припущення. Але які версії найбільш ймовірні? Перша — недбальство. Другу сьогодні озвучили на одному з телеканалів — прикриття недбальства або незаконних продажів озброєння з цих складів: приховати сліди за рахунок ганьби. Третя — диверсія з боку старшого брата. Четверта — можливі надзвичайні події: загорілася проводка тощо. Особисто я схиляюся до другої і третьої версії. Це було або приховування злочину, або складу "допомогли" спалахнути.

Важко сказати, скільки залишилося в Україні таких великих складів боєприпасів. З початком воєнних дій могли бути передислокації — складів, озброєнь, самих збройних сил. Склади — частина логістики, вони забезпечують роботу збройних сил. Відповідно, де останні — туди переміщують і склади. Раніше на складі в Ічні було близько 5 тис. тонн боєприпасів, а зараз говорять — 88 тисяч. Тобто в цей регіон передислокували якісь запаси і озброєнь, і боєприпасів. І це природно, тому що логістика рухається за військами. Не можна точно сказати, скільки існує складів і скільки там всього зберігається — все змінюється і тримається в таємниці. І це правильно.

Як уникнути майбутніх вибухів? Є стандартні способи: поліпшити охорону і забезпечення складів. На дуже багатьох складах боєприпаси утримуються неналежним чином — на відкритих майданчиках, без достатньо обладнаної для цього протипожежної охорони, сигналізації. І на все, природно, потрібні гроші.

Проте, багато що залежить від самих збройних сил: моральний стан особового складу, організація служби на складах, відповідний контроль, прозорість тощо. Тому зараз і важко сказати, що саме сталося в Ічні — всюди своя специфіка. Зрештою, все залежить від людей.

На 100% можна сказати одне — ми робимо недостатньо, щоб уникнути повторення ситуації.


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua