Україні варто переходити від експорту зерна до експорту спагеті. І ось чому

14 листопада 2017

Попри складнощі, міжнародні фінансові інститути не відмовляються від співпраці з Україною і продовжують фінансувати певні проекти, хоча результативність і ефективність цих проектів викликає у всіх сумнів. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню Новости Украины – From-UA розповів директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова Василь Юрчишин.

Коментуючи прибуття до України президента Всесвітнього банку Джима Йонг Кіма, наш співрозмовник зазначає наступне: «По-перше, добре, що такі контакти відбуваються. Це сам по собі позитивний факт. Потрібно підтримувати співпрацю з міжнародними фінансовими інститутами. Так само дуже важливим є те, що, попри складнощі, які у нас є, міжнародні фінансові інститути не відмовляються від співпраці з Україною і продовжують фінансувати певні проекти, хоча результативність і ефективність цих проектів викликає у всіх сумнів. Періодично ми бачимо інформацію про те, що Україна не використовує всі кошті, не реалізує замовлені проекти і таке інше».

Що ж стосується інвестиційного клімату, то Юрчишин звертає увагу на такій індикатор, як «приплив іноземних інвестицій».

«Інвестиційний клімат, на жаль, не отримав тих стимулів, тієї підтримки, на які очікувалось. Один з чинників чи один з інструментів покращення інвестиційного клімату — це приватизація. Останні 3–4 роки приватизацію законсервовано. З року в рік ми пишемо надходження від приватизації в бюджет 17 мільярдів, і з року в рік в кращому випадку ми виконуємо цей показник на 10%, хоча кожен рік приймаються закони про приватизацію і таке решта», — зазначає економіст.

Крім того, продовжує експерт, Україна не може пишатись стійким податковим полем.

«Кожного року відбуваються суттєві зміни — комусь додають пільги, у когось забирають. Це, звичайно, жодним чином не може сприяти покращенню інвестиційного клімату. На жаль, перелік цей не повний, але як раз він і вказує на те, що Україні потрібно більше докладати зусиль до реальних практичних дій, а ніж розмірковувати про те, якій високий у нас потенціал і які гарні у нас можуть бути проекти», — каже співрозмовник видання.

«Агросектор — це якраз, на жаль, одна з небагатьох сфер, але добре, що вона є, яка може дійсно мати для України гарне значення, в тому числі як для загального виробництва, так і для експортного потенціалу. Якщо ми візьмемо дійсно реальні сфери, які можуть цікавити іноземних інвесторів і які важливі для розвитку України, — це, звичайно, агросектор, інформаційні технології і інфраструктура. Це взаємопов'язане, але якраз в частині агросектору це добре, але треба, щоб тут відбувалися якісні зміни, в тому числі той же агросектор не може розвиватися за слабкою інфраструктурою, а поки ще вона слабка», — додає Василь Юрчишин.

За словами експерта, Україна має потенціал і має здобутки.

«А попри те, що часто ставлення до агросектору буває скептичне, другорядне, то тут не потрібне забувати, що продовольча проблема у світі посилюватиметься, продукти харчування іноді можуть здешевлюватись, але матимуть тенденцію до дорожчання, особливо ті продукти, які належать до т.з. органічної групи. Якщо Україна перейде від експорту сировинних і напівсировинних товарів, або товарів низької доданої вартості, є така теза — від експорту зерна перейти навіть не до експорту борошна, а до експорту спагеті. Тобто навіть у цій сфері є значний потенціал до підвищення продуктивності, товарів з відносно високою доданою вартістю. А це все теж має ґрунтуватися на інвестиціях, на тій самій інфраструктурі, і звичайно, тут без іноземних інвестицій і технології важно обійтися», — резюмував економіст.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua