Після зміцнення гривні на валютному ринку багато українців очікували зниження цін на окремі групи товарів. Однак, цього не сталося. Про те, чому коливання курсу не привели до падіння цін, і які чинники сприяли зміцненню гривні в ексклюзивному коментарі журналісту Ехо Києва розповів директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.
«C початку року зберігалося три фактори, кото впливали на посилення гривні. Це вибори — завжди під вибори в Україну приходить іноземна валюта. Це надходження від наших заробітчан — в цьому році ми очікуємо, що потік прискориться. І найважливіше — це входження нерезидентів на ринок внутрішньої державної позики. Входження нерезидентів дуже вигідно Міністерству фінансів, так як дозволяє фінансувати дефіцит бюджету, якої в цьому році розростався. Але оскільки це нерезиденти, вони вводять в Україні долари для того, щоб конвертувати в гривню, і пропозиція долара сприяє дешевому долара. Зараз цей статус-кво входження — нерезиденти отримують доходи, виводять частину доходів, частина знову реінвестують, тобто зараз цей потік підтримується. Коли він закінчиться, важко сказати. Взагалі-то, він вже повинен закінчиться. Але для Міністерства фінансів і Національного банку така ситуація вигідна, так як Міністерство фінансів фінансує дефіцит бюджету, а Національний банк поповнює резерви, то це може тривати дуже довго. На жаль, прибутковість цих облігацій дуже висока, тобто вони, нічим не ризикуючи, підтримують рівень прибутковості на рівні 15%. Дуже мало таких інструментів в Європі, які можуть дати хоча б третину такої прибутковості », — зазначив експерт.
За його словами, ціни на багато товарів в Україні залежать не від курсу валют, а від тарифів на комунальні послуги.
«А фактори, що впливають на ціни, вони далеко не завжди залежать від курсу. Значною мірою цінова динаміка залежить від тарифів на житлово-комунальні послуги. Вже оголошено, що буде дорожчати вода, газ для населення. Це автоматично підтягне ціни і в інших сегментах, в інших нішах. Незалежно ні від чого ви будете бачити подорожчання. Причому якщо подорожчання йде в житлово-комунальній сфері, то це автоматично підтягує ціни і на продукти харчування, побутової техніки і так далі. А ще враховуючи те, що ситуація з українською економікою не є дуже стійкою, багато українських виробників закладає ризики, пов'язані з девальвацією гривні », — підсумував Василь Юрчишин.
Джерело: