Торговельна війна між США і Китаєм вдарить по країнах, що розвиваються

06 квітня 2018

Торговельна війна між США і Китаєм негативно вплине на глобальні ринки й економіки країн, що розвиваються, і рано чи пізно, буде закінчена. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів директор економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин.

Експерт зазначив, що за його інформацією, США та Китай поки що не запроваджували імпортні мита на практиці, а лише заявили про намір зробити це. Також, за словами економіста, потенціальна торговельна війна між наддержавами обумовлена цілим рядом макроекономічних факторів.

"Справа в тому, що США мають досить високий зовнішньоторговельний дефіцит з Китаєм. Дональд Трамп раніше обіцяв подбати про те, аби американські економічні показники були більш збалансованими, а це якраз і вимагає зниження зовнішньоторговельного дефіциту. Тому США будуть намагатися різними способами знизити торговий дефіцит, зокрема, за допомогою механізмів тарифного захисту. Це породжує безліч дискусій про те, наскільки це відповідає правилам СОТ і домовленостям між США та європейськими країнами, де давно ухвалене рішення про взаємну недискримінацію бізнесу"

При цьому аналітик нагадав, що передумови до потенційної торговельної війни між країнами спостерігалися від початку року. За його словами, ще у січні Вашингтон заявив про намір ввести 25% мито на імпорт сталі та 10% на алюміній з метою захисту внутрішнього ринку. Водночас, економіст прогнозує ослаблення найближчим часом цього глобального протистояння.

"Сьогодні торгові війни нікому не вигідні — останні 20–30 років світ живе в умовах розширення глобалізації й лібералізації. Криза 2008-2009 років послабила ці тенденції, під впливом епохи вони тривають, але навряд чи переростуть у широкомасштабні торговельні війни. Не варто забувати, що в цьому задіяні не лише США та Китай, але і Європейський союз. Якщо на початку 2017 року в Білому домі говорили про перегляд умов торгівлі з ЄС, то зараз про це уже практично не згадують"

Василь Юрчишин також не виключив, що потенційні торговельні війни між економічними гігантами можуть негативно вплинути на глобальну економіку, оскільки багато країн живуть за рахунок свого експорту на високоприбуткові ринки розвинених країн.

"Першими наслідки торгової війни відчують країни, що розвиваються, яких у світі більшість і які не мають запасів капіталу, конкурентоспроможності та продуктивності рівня розвинених країн. Обмеження на імпорт з країн, що розвиваються знизять обмеження на їх виробництво, що призведе до зниження доходів та купівельної спроможності, а також спровокує стагнаційну хвилю. Тому мені здається, що ці торгові баталії протривають недовго, і найближчим часом між США і Китаєм активізуються переговори про скасування мита на імпорт низки груп товарів. Країни занадто довго рухалися до лібералізації й послаблення обмежень, аби в такий короткий час ввести їх знову на тривалий термін"


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua