Свобода або добробут — що обрали українці

03 лютого 2020

Заступник генерального директора по аналітичній роботі Центр Разумкова — директор політико-правових програм, шеф-редактор журналу "Національна безпека і оборона" Юрій Якименко розповів Lenta.UA про результати соціологічного опитування громадян про їхнє ставлення до реформ, прав і свобод.

За результатами недавнього опитування, в Україні 33% громадян згодні поступитися державі часткою прав і свобод в обмін на власний добробут. Це більше ніж в 2018 році. Тоді тільки 26% респондентів поставили добробут вище своїх прав.

Однак відсоток тих, хто готовий відстоювати свої права також збільшився. У 2019 42% опитаних відзначили, що заради особистої свободи і дотримання всіх цивільних прав готові терпіти певні матеріальні труднощі.

Цінність свободи для громадян зростає. Це насправді дуже важливо для демократичного розвитку суспільства і того напрямку в якому ми розвиваємося. Тобто, то що громадяни ставлять свободу вище добробуту, це дійсно запобіжник від того, що в Україні не повториться повернення до авторитаризму. Це по-перше. По-друге, люди готові терпіти труднощі, так як вони зараз більш оптимістично в цілому налаштовані на ситуацію в країні. На сьогоднішній момент набагато більше реальних перспектив, щоб подолати ці труднощі, немає відчуття зневіри, як це було рік тому, люди більш оптимістично налаштовані.

Дивлячись на аналітичні дані і порівнюючи їх, ми можемо побачити, як справи рухаються більше в правильному напрямку, ніж в неправильному.

Тобто, сприйняття людьми сучасного стану зараз є більш оптимістичним, ніж це було рік тому. Тому люди не бояться говорити, що свобода для них важливіше. Вони розуміють, що ці зміни мають більше шансів втілитися в життя, ніж рік тому.


Джерело:

Юрій Якименко

Президент Центру, шеф-редактор журналу "Національна безпека і оборона"


Народився у 1967 р. у Черкасах.

Освіта: 

Київський державний університет імені Т. Шевченка, філософський факультет (1991);

аспірантура The University of Manchester (Велика Британія) за фахом "політична теорія" (ступінь магістра економіки, 1994);

аспірантура Інституту філософії Національної Академії наук України за фахом "соціальна філософія" (1995).

Кандидат політичних наук (2013), автор понад 40 наукових праць та понад 200 публікацій у ЗМІ.

Робота:

У 1991–1995 р. — працював в Українській спілці ветеранів Афганістану;

у 1995–2002 р. працював в Адміністрації Президента України на посадах старшого, головного консультанта, завідувача відділу, заступника керівника Головного управління з питань внутрішньої політики; Остання посада на державній службі — заступник керівника Управління з питань політичного аналізу та планування Головного управління з питань внутрішньої політики Адміністрації Президента України. Державний службовець 4 рангу;

з квітня 2002 р. — провідний експерт Центру Разумкова;

з травня 2005 р. — директор політико-правових програм Центру Разумкова;

з листопада 2011 р. — заступник генерального директора з аналітичної роботи — директор політико-правових програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-92

yuri@razumkov.org.ua

yuri.yakimenko