Стрільби над Кримом. Росію красиво підставили

05 грудня 2016

РФ спробувала ще раз натиснути на Україну, розраховуючи отримати підтримку Заходу, але прогадала

На півдні України стартували військові навчання, включно з ракетними стрільбами. Напередодні російське Міноборони попередило пілотів цивільної авіації, що збиватиме будь-які українські ракети, запущені неподалік від окупованого Криму.

Зараз у ситуації досить багато невизначеності. Сьогодні я подивився як нашу, так і російську пресу, і ніде не знайшов підтвердження того, що в ноті військового аташе РФ були слова «завдавання удару по пускових установках». Я почув, що це були слова, вимовлені в Держдумі Росії. Розкачку подібних речей потрібно проводити обережно.

Якщо ж аналізувати по суті, то українці досить успішно підставили Росію. Робити такі заяви щодо заходів, які проводяться у сусідів — нерозумно. Українці не робили з заходу секрету. Ще в листопаді було заявлено, що планується проведення таких навчань.

Це навіть не навчання, а просто стрільби — тобто перевірка зразків, що пройшли ремодернізацію і готові до продовження терміну служби. У будь-якому разі, ніякої небезпеки наземним цілям ані в Росії, ані в окупованому Криму такі стрільби не становлять.

РФ спробувала ще раз натиснути з цього приводу на Україну і думала, що отримає підтримку Заходу, але прорахувалася. Ані Захід не зреагував бажаним для Росії чином, ані Україна не пішла на поступки нахабним вимогам, які висував Кремль.

Інше питання в тому, що тут можна було вчинити ще тонше: оголошуючи про проведення стрільб, заявити, що нашими роботами в області технічної політики зацікавилися західні партнери, і в районі кожної пускової установки будуть іноземні спостерігачі. Не думаю, що тоді реакція Росії була б такою ж, як зараз.

Я не впевнений, що цього так і не було зроблено. Цілком можливо, що на рівні усного спілкування подібне могло озвучуватися. І якщо в Росії навіть після цього пішли на таку риторику, це говорить про те, що Кремль нахабніє. Точніше, продовжує нахабніти.

Якими будуть наслідки для Росії? Це хороша підстава. Захід ще раз зрозумів, що ані від яких своїх цілей Путін не відмовлявся, що ніяких послаблень у своїй політиці він робити не збирається. І що вся ця «гібридна» війна і далі буде продовжуватися. Це ще одне підтвердження того, що Заходу треба бути жорсткішим щодо Росії. Тим більше, там вже прозвучали попередження колишнього шефа ЦРУ.

А якщо копнути глибше, то згадайте слова Солженіцина з його знаменитого «Архіпелагу ГУЛАГ»: «Не вір, не бійся, не проси». Ось три принципи, яких слід дотримуватися щодо російської влади.


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua