Розвідка США розкриє частину тіньових російських схем

27 жовтня 2017

Нові санкції США проти російського ОПК можуть серйозно вдарити по реалізації державної програми озброєння РФ

Російський оборонно-промисловий комплекс (ОПК) залежить не тільки від іноземного фінансування, а й від зарубіжних технологій. Тому введення додаткових американських санкцій проти компаній та осіб, пов'язаних з російською оборонкою і розвідкою, сильно вдарить по Росії і ускладнить реалізацію їхньої державної програми озброєння. Про це в бесіді із сайтом "Сегодня" сказав директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

"Ми вчора чули пояснення Держдепу про те, що це (введення додаткових санкцій. — Авт.) складний процес, поки що ми готуємо списки, і ми не знали, що вони такі широкі ... Те завдання, яке було надане американській розвідці оцінити весь вклад (в російську оборонку. — Авт.), я думаю, що вони вийшли на дуже серйозні речі. Саме з цим і пов'язана затримка, вони повинні були ще до 1 жовтня підготувати ці списки. Навряд чи вони розраховували на те, що вийдуть на такі мережі, навіть корупційними їх не назвеш. Це корупція міжнародного масштабу. І зараз вони, напевно, в такому сум'ятті, що потрібно насправді вводити не просто адресні і секторальні санкції, а вигадувати щось нове і нестандартне стосовно Росії", — експерт.

Сьогодні, за словами прес-секретаря Держдепу Хізер Нойерт, Рекс Тіллерсон затвердив список компаній і осіб, пов'язаних з російською оборонкою і розвідкою, з якими американському бізнесу та іноземним компаніям заборонять співпрацю. Зараз документ знаходиться в Конгресі. "Найближчим часом очікується публікація цих списків у відкритому доступі на офіційному сайті Державного департаменту США", — зазначила Хізер Нойерт.

Затвердження такого переліку вимагає ст.231 прийнятого влітку Конгресом і підписаного Дональдом Трампом закону, яким США ввели санкції проти Ірану і Росії. Згідно з його нормами, список санкцій Держдеп повинен підготувати ще до 1 жовтня. Однак, як потім заявили в Державному департаменті, роботи виявилося більше, ніж вони очікували, з цим і пов'язана затримка. Хоча, раніше Daily Beast в статье"Конгрес: Трамп не імплементує російські санкції — і він не скаже нам чому" повідомляв, що шансів на розширення санкцій проти Росії мало — Адміністрація Трампа в цьому не зацікавлена.

Після офіційної заяви Хізер Нойерт The New York Times повідомила, що в санкційному списку опинилися 33 російських підприємства: "Рособоронекспорт", "Ростех", "Калашников", "МіГ" та інші. В Адміністрації Трампа заявили, що список "сам по собі не вводить санкції, швидше за це оцінка організацій або осіб, які є частиною або діють від імені оборонного сектора або розвідки Росії". Також у Трампа не повідомили, коли перейдуть від слів до дій — коли проти цих компаній введуть санкції.

За день до того, як Тіллерсон передав новий список санкцій Конгресу, російські ЗМІ з посиланнями на джерела в апараті уряду РФ повідомили про можливість створення спеціалізованого державного банку. Імовірно його буде обслуговувати Російська фінансова корпорація, яка на 100% належить "Рособоронекспорту", який входить в Ростех. За задумом Кремля, новий держбанк буде фінансувати потреби російського ОПК, а нові санкції США його не торкнуться.

За інформацією російських ЗМІ, зараз в РФ реалізується програма озброєння на 2011–2020 рр., яка на 90% залежить від запозичень у великих держбанках — ВТБ і Ощадбанку. Якщо США введуть санкції проти компаній з підготовленого Держдепом списку, Ощадбанк і ВТБ повинні будуть значно урізати фінансування російської оборонки.

На думку Миколи Сунгуровського, по Росії це вдарить ще більше.

"Так, у них великий досвід, свого часу вони допомагали Ірану виходити з-під санкцій різними тіньовими способами. Вони і далі намагатимуться це робити. Але та робота, яка зараз проводиться американською розвідкою, розкриє частину цих тіньових схем. Ні для кого не секрет, в тому числі і для американців, що таке банк ВТБ і Ощадбанк, на кого вони працюють, хто там акціонери і хто всім цим керує. і тут проблема не тільки в тому, що Росія на 90% залежить від зовнішнього кредитування, але також вона не в меншій мірі залежить від іноземних технологій. Щоб купувати технології, потрібні не тільки гроші, але і політична довіра. А Росії не довіряють, оскільки немає гарантій, що технології не потраплять в інші руки і навіть не будуть звернені проти того, хто ці технології продає", — підсумував Сунгуровський.


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua