Російські сценарії для Донбасу: від тактики "поглинання" ОРДЛО до референдуму

11 травня 2017

Переговорний процес по Донбасу в "нормандському форматі" навіть з приходом Макрона поставлений на паузу. РФ тим часом використовує це для нарощування своїх позицій на Сході України.

Про це в коментарі "Слову і Ділу" розповів співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков, оцінюючи зміни політики РФ в питанні врегулювання конфлікту на Донбасі з огляду на підсумки виборів у Франції.

"Відбувається дуже потужна латентна інтеграція територій ОРДЛО Росією. Тільки за останній квартал минулого року кількість приїздів росіян з "культурно-гуманітарною" місією, концертів, виступів діячів культури в ОРДЛО було близько 60-ти. Уже в першому кварталі 2017 року це число зросло удвічі. При цьому триває низка процесів, які чітко свідчать, що тенденція поглинання збережеться", — міркує фахівець.

Разом із тим, за його словами, ключовий момент полягає в тому, що геополітичні очікування РФ руйнуються.
"Надії на Трампа і "велику угоду" з ним, на перемогу у Франції Ле Пен вже зазнали краху. Очевидно, що РФ коригуватиме свою політику щодо ОРДЛО. Якщо спершу йшлося про "спихування" територій з особливим статусом назад до складу України, то зараз ситуація змінюється. Кремль розуміє, що зворотнє вбудовування ОРДЛО в Україну не вийшло. Хочуть чи не хочуть, вони будуть проводити латентну "повзучу" інтеграцію", — пояснює Пашков.

На його погляд, Україна зараз може опинитися на перехресті кількох можливих сценаріїв розвитку подій.

"Один із варіантів — придністровський: на Донбасі збережеться тліючий, частково "заморожений" конфлікт з перспективою його подальшої ескалації. Другий варіант — осетино-абхазький, з визнанням цих територій як незалежних держав. Можливим сигналом до таких дій РФ буде бажання Росії ближче до зими запустити референдуми щодо приєднання ОРДЛО до РФ", — проаналізував Михайло Пашков.

Нагадаємо, новообраний президент Франції Еммануель Макрон раніше заявляв про необхідність домогтися від РФ деескалації на Донбасі та повідомив, що не підкорятиметься "диктату Путіна".

Президент РФ одним з останніх привітав Макрона з перемогою на виборах.


Михайло Пашков

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки


Народився в 1958 р. в Рославлі Смоленської області.

Освіта:

  • Смоленський педагогічний інститут, факультет російської мови та літератури (1979);
  • Московський інститут молоді, факультет журналістики (1986);
  • Київський інститут політології і соціального управління (1991).
  • Кандидат філософських наук, автор понад 50 наукових праць.

Робота:

  • Протягом 1979–1989 р. працював на різних посадах у районних, обласних та республіканських газетах Росії та Молдови;
  • в 1991–1994 р. — в наукових закладах Національної академії наук України;
  • в 1994–1998 р. — на дипломатичній роботі в посольстві України в Російській Федерації;
  • з грудня 1999 р. — провідний експерт Центру Разумкова;
  • з лютого 2010 р. — директор міжнародних програм.

Має дипломатичний ранг першого секретаря. Остання посада в державних органах — головний консультант Аналітичної служби Апарату РНБО України; 

(044) 206-85-08

pashkov@razumkov.org.ua