Програма МВФ для України: місія не виконана

22 вересня 2020

Співпраця України з Міжнародним валютним фондом вчергове поставлена на паузу. Причина цьому — загроза незалежності антикорупційних органів країни. "Апостроф" розбирався, чому влада провалила роботу по взаємодії з МВФ, чи потрібні насправді Україні гроші фонду, і що буде, якщо нові транші в найближчій перспективі до нас не надійдуть.

Міжнародний валютний фонд (МВФ), по суті, припиняє співпрацю з Україною за програмою фінансування stand-by, в рамках якої наша країна раніше отримала 2,1 мільярда доларів. Такий сигнал був посланий фондом 10 вересня — офіційний представник МВФ Джеррі Райс прямим текстом заявив, що продовження програми буде залежати від того, чи збережуть свою незалежність антикорупційні органи України — Національне антикорупційне бюро (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) і Вищий антикорупційний суд (ВАКС).

Міністр фінансів Сергій Марченко, в свою чергу, говорить про "нормальний процес діалогу" з МВФ, але при цьому визнає, що у фонду є питання, в тому числі, політичного характеру.

МВФ, за даними джерел видання, був вкрай незадоволений тим, як уряд розпоряджається коштами фонду — адже гроші були надані на подолання наслідків поширення коронавірусу.

При цьому неефективність Кабміну виходить далеко за рамки боротьби з COVID-19.

З цим згоден директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. "На жаль, сьогодні ми не бачимо конкретних планів держави щодо виходу з коронавірусної кризи. І те, яким чином будуть відновлюватися галузі (постраждалі в результаті коронакризи, — "Апостроф"), невідомо", — сказав він виданню.

Українська влада продовжує робити вигляд, що все не так уже й погано, і висловлює сподівання на те, що в нинішньому році новий транш МВФ все ж буде.

Але чи так уже потрібні нашій країні гроші фонду?

Перш за все, потрібно пам'ятати, що кошти МВФ — це не подарунок, а кредит, зазначив Василь Юрчишин.

"На сьогодні Україна має резервні запаси, яких вистачить на 3,5–4 імпортних місяці (станом на 1 вересня, золотовалютні резерви України складали понад 29 мільярдів доларів — "Апостроф"). Ці показники є досить задовільними, тому турбуватися через відсутність траншу МВФ непотрібно", — сказав експерт.


Джерело:

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua