Співпраця України з Міжнародним валютним фондом вчергове поставлена на паузу. Причина цьому — загроза незалежності антикорупційних органів країни. "Апостроф" розбирався, чому влада провалила роботу по взаємодії з МВФ, чи потрібні насправді Україні гроші фонду, і що буде, якщо нові транші в найближчій перспективі до нас не надійдуть.
Міжнародний валютний фонд (МВФ), по суті, припиняє співпрацю з Україною за програмою фінансування stand-by, в рамках якої наша країна раніше отримала 2,1 мільярда доларів. Такий сигнал був посланий фондом 10 вересня — офіційний представник МВФ Джеррі Райс прямим текстом заявив, що продовження програми буде залежати від того, чи збережуть свою незалежність антикорупційні органи України — Національне антикорупційне бюро (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) і Вищий антикорупційний суд (ВАКС).
Міністр фінансів Сергій Марченко, в свою чергу, говорить про "нормальний процес діалогу" з МВФ, але при цьому визнає, що у фонду є питання, в тому числі, політичного характеру.
МВФ, за даними джерел видання, був вкрай незадоволений тим, як уряд розпоряджається коштами фонду — адже гроші були надані на подолання наслідків поширення коронавірусу.
При цьому неефективність Кабміну виходить далеко за рамки боротьби з COVID-19.
З цим згоден директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. "На жаль, сьогодні ми не бачимо конкретних планів держави щодо виходу з коронавірусної кризи. І те, яким чином будуть відновлюватися галузі (постраждалі в результаті коронакризи, — "Апостроф"), невідомо", — сказав він виданню.
Українська влада продовжує робити вигляд, що все не так уже й погано, і висловлює сподівання на те, що в нинішньому році новий транш МВФ все ж буде.
Але чи так уже потрібні нашій країні гроші фонду?
Перш за все, потрібно пам'ятати, що кошти МВФ — це не подарунок, а кредит, зазначив Василь Юрчишин.
"На сьогодні Україна має резервні запаси, яких вистачить на 3,5–4 імпортних місяці (станом на 1 вересня, золотовалютні резерви України складали понад 29 мільярдів доларів — "Апостроф"). Ці показники є досить задовільними, тому турбуватися через відсутність траншу МВФ непотрібно", — сказав експерт.
Джерело: