Потрібно реагувати не на самі загрози, а на процес ескалації

19 січня 2018

Зараз для України, як і інших пострадянських країн, існує величезна кількість як зовнішніх, так і внутрішніх загроз. Серед основних зовнішніх загроз для країн Східного партнерства практично всі з 62 опитаних експертів (98%) обрали варіант "агресивна політика Росії"; також серед важливих загроз названі регіональні конфлікти, напружені відносини з сусідніми країнами.

Водночас, директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський зазначив, що одна з головних загроз — це неадекватність нашого мислення і, як наслідок, нездатність адекватно реагувати на зовнішні подразники.

"Головною загрозою, яку називає Римський клуб (Міжнародний аналітичний центр, створений італійським промисловцем Ауреліо Печчеї і об'єднує представників світової політичної, фінансової, культурної та наукової еліти. — Ред.), є неадекватність нашого мислення в цій складній реальності, з чого і виростає багато загроз. Наскільки правильно ми бачимо загрози, наскільки правильно ми їх ідентифікуємо, реагуємо на них, визначаємо спосіб реакції, вибираємо сили і засоби. Якщо ми неправильно мислимо, ми неправильно і реагуємо", — каже експерт.

Він пояснює, що до реакцій на загрозу виділяється три основні вимоги: адекватність, своєчасність і солідарність. Щоб своєчасно реагувати на загрозу, потрібно не упустити процес її виникнення. Тобто спочатку з'являються передумови протиріч, потім вони накопичуються і переростають в конфлікт.

"Потрібно реагувати не на самі загрози, а на процес ескалації, починаючи з самого першого етапу. Ось тоді можна говорити про те, що ми своєчасно або несвоєчасно відреагували на загрозу. Зараз ми говоримо, починаючи десь зверху. Росія — загроза, КНДР — загроза. і не беремо до уваги ті самі попередні етапи наростання цих загроз, коли треба було зреагувати і не допустити, наприклад, навіть помислів у КНДР мати ядерну зброю", — пояснює Сунгуровський.


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua