Зараз для України, як і інших пострадянських країн, існує величезна кількість як зовнішніх, так і внутрішніх загроз. Серед основних зовнішніх загроз для країн Східного партнерства практично всі з 62 опитаних експертів (98%) обрали варіант "агресивна політика Росії"; також серед важливих загроз названі регіональні конфлікти, напружені відносини з сусідніми країнами.
Водночас, директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський зазначив, що одна з головних загроз — це неадекватність нашого мислення і, як наслідок, нездатність адекватно реагувати на зовнішні подразники.
"Головною загрозою, яку називає Римський клуб (Міжнародний аналітичний центр, створений італійським промисловцем Ауреліо Печчеї і об'єднує представників світової політичної, фінансової, культурної та наукової еліти. — Ред.), є неадекватність нашого мислення в цій складній реальності, з чого і виростає багато загроз. Наскільки правильно ми бачимо загрози, наскільки правильно ми їх ідентифікуємо, реагуємо на них, визначаємо спосіб реакції, вибираємо сили і засоби. Якщо ми неправильно мислимо, ми неправильно і реагуємо", — каже експерт.
Він пояснює, що до реакцій на загрозу виділяється три основні вимоги: адекватність, своєчасність і солідарність. Щоб своєчасно реагувати на загрозу, потрібно не упустити процес її виникнення. Тобто спочатку з'являються передумови протиріч, потім вони накопичуються і переростають в конфлікт.
"Потрібно реагувати не на самі загрози, а на процес ескалації, починаючи з самого першого етапу. Ось тоді можна говорити про те, що ми своєчасно або несвоєчасно відреагували на загрозу. Зараз ми говоримо, починаючи десь зверху. Росія — загроза, КНДР — загроза. і не беремо до уваги ті самі попередні етапи наростання цих загроз, коли треба було зреагувати і не допустити, наприклад, навіть помислів у КНДР мати ядерну зброю", — пояснює Сунгуровський.