"Під призов потрапляють 5–10% від всього призовного потенціалу. Тому людей вистачає, а от навчених людей і готових стати у стрій — це інше питання"

20 квітня 2021

1 квітня в Україні розпочався весняний призов. Згідно з рішенням уряду, до строкової військової служби мають залучити 14 246 людей, з яких до ЗСУ — 6,5 тисяч, до Нацгвардії — 4,6 тисячі, до Держприкордонслужби — 2,5 тисячі, а до Державної спеціальної служби транспорту — 600 людей.

Під час медичної комісії у військкоматі кожного призовника оглядає хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, окуліст, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог. А за наявності медичних показань — лікарі інших спеціальностей. Вимоги до стану здоров'я залежать від військ, за якими розподіляють призовників.

Водночас українським військкоматам украй важливо виконати план. Суспільне поспілкувалось із тими, хто отримав висновок "придатний" за наявних проблем зі здоров'ям, які несумісні зі службою в арміїї, а також розпитало правозахисників про те, як захистити свої права у такій ситуації. Деякі імена у матеріалі змінені задля безпеки героїв.

Керівник військових програм центру Разумкова Микола Сунгуровський зазначив у коментарі Суспільному, що кількість людей, яких призивають, складає до 10% від загального призовного потенціалу.

"Під призов потрапляють 5–10% від всього призовного потенціалу. Тому людей вистачає, а от навчених людей і готових стати у стрій — це інше питання", — сказав він.

Він зазначив, що військові сили йдуть шляхом створення оперативного резерву:.

"Тобто людей, які відслужили, які були на фронті. Це найбільш цінний кадровий потенціал, який Україні потрібен, особливо в ситуації, що склалася", — вважає Сунгуровський.

За його словами, контрактна армія перспективніша, але не в умовах війни й призов плюс контракт залишається найптимальнішим варіантом у нинішніх умовах. Але про повний перехід на контракт нині не йдеться.

"Ніхто таке питання не ставить. Ба більше, багато західних країн переходять на змішану модель", — додав він.


Джерело:

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua