Оподаткування доходів заробітчан

21 листопада 2018

Сума переказів, які здійснюють українці з-за кордону, щонайменше вдвічі перевищують обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну.

Про це в коментарі "Слову і Ділу" розповів директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, оцінюючи ініціативу міністра соцполітики оподаткувати гроші заробітчан, що пересилаються в Україну.

"Ресурси, які приходять чи то від заробітчан, родичів, чи то ще з якихось каналів перевищують обсяг прямих іноземних інвестицій. Обсяг приватних переказів є основним джерелом для наповнення резервів, поліпшення платіжного балансу. Ці ресурси важливі, їх однозначно треба всіляко підтримувати", — зазначив Юрчишин.

Щодо ініціативи міністра соцполітики з приводу оподаткування, то можливі кілька варіантів, підкреслив він.

"Якщо наші громадяни офіційно працевлаштовані, то навряд чи є сенс говорити про оподаткування, оскільки більшість країн уклала або збирається укласти договори. В цьому немає сенсу в такому разі. Щодо неофіційно працевлаштованих громадян, то навряд чи це легко взагалі здійснити. Немає ані обліку тих, хто працює, ані того, скільки заробляють", — пояснив економіст.

Крім того, ті, хто неофіційно працює, ймовірно, використовують канали передачі грошей із рук у руки. Таким чином, заробітчани оминають офіційні шляхи переказів і банківську систему, додав він.

За його словами, ці процеси нелегко проконтролювати.

"По-перше, процес нелегко проконтролювати. По-друге, ефект це матиме абсолютно негативний", — уточнив економіст.

Він нагадав, як кілька років тому була спроба примусово конвертувати надходження на користь приватних осіб з-за кордону.

"Тобто хотіли перевести кошти з доларового еквівалента відразу в гривневий, і вже на руки видавати гривні. В підсумку була негативна оцінка й досить швидко довелося це положення скасувати, оскільки воно мало великий негативний економічний і соціальний відтінок. Тому сумнівно, що це все має сенс", — наголосив фахівець.

На його думку, вихід у тому, щоб фіскальні служби налагодили контроль та облік ресурсів, адміністрування податків.

"Дуже часто ми бачимо, що фіскальні служби говорять про те, що знають, які схеми і як працюють, і відразу рапортують про великі нестачі. Значить, потрібно наводити тут лад. Тим більше це одна з вимог міжнародних фінансових інститутів", — резюмував Василь Юрчишин.

До слова, за словами міністра соцполітики, заробітчани пересилають додому щорічно близько 6,5 мільярдів доларів. Повне інтерв'ю Андрія Реви читайте на нашому порталі.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua