Не тільки ООН: військовий експерт назвав "формулу миротворців" на Донбасі

10 листопада 2017

Організації Об'єднаних Націй варто було б розглянути ідею розгортання на Донбасі спільної місії ООН, ЄС та ОБСЄ, де б ООН виконувало військову/напіввійськову функцію, Євросоюз — поліцейську, а ОБСЄ займалося б підготовкою та проведення виборів.

Про це заявив директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський під час круглого столу в Укрінформі на тему: "Миротворча місія на Донбасі: панацея чи камінь спотикання?"

"Чому б ООН в рамках боротьби за мир, а також в рамках проведення реформи ООН, не піти на те, щоб, скажімо так, запропонувати гібридну, або, скажімо так, спільну місію ООН, ЄС і ОБСЄ, де б миротворці ООН виконували б військові і напіввійськові функції, ЄС виконував поліцейську місію з відновлення порядку, у т.ч. повернення біженців, відновлення їх майнових прав, відновлення правоохоронних органів, судової системи, а місія ОБСЄ готувала б вибори, спостерігала за їх проведенням, моніторила б цей процес. Це було б цікаво і корисно і для України, і взагалі для міжнародного порядку", — заявив він.

Експерт зазначив, що перед початком дискусій навколо миротворчої місії "бажано було б розробити таку повну технологію реагування або нейтралізації тієї загрози, з якою ми маємо справу, з сьогоднішнього дня — і до кінцевого результату": "Туди б включалися і військові сили, і економічні питання, і гуманітарні, і адміністративні питання".

Сунгуровський також вказав на те, що приклади спільних місій існують — "є спільна місія ООН і Африканського союзу в ЦАР, яка добре себе зарекомендувала".

Водночас експерт визнав, що в деталях будуть приховані великі труднощі, оскільки існують різні процедури планування і прийняття рішень , зокрема в ООН і ЄС. "Так, це складно, але це не означає, що це — неможливо", - сказав він, говорячи про спільну місію міжнародних організацій на Донбасі.

Як відомо, Україна ще у 2005 році офіційно звернулася до Ради Безпеки ООН і Ради ЄС з проханням про розгортання на території України міжнародної операції з дотримання миру і безпеки.

Наразі ідея миротворців на Донбасі обговорюється на рівні Радбезу ООН.

Українська сторона наполягає, щоб мандат миротворців повинен покривав усю окуповану територію, включаючи українсько-російський державний кордон, також в місії не повинні бути присутні представники країни-агресора Росії.


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua