Курс гривні: що відбувається зараз і що з ним буде

16 лютого 2022

14 лютого стало першим робочим днем після надзвичайно тривожного кінця минулого тижня, коли західні партнери України, передусім США, попередили, що напад Росії може статися вже цього тижня.


Хоча весь минулий тиждень Нацбанк викуповував валюту на ринку — понад 250 млн доларів, — що свідчило про міцні позиції гривні, на понеділок він понизив курс на 20 копійок і встановив його на рівні у 28,03 грн за долар.

Упродовж понеділка Нацбанку вже довелося продавати долари, аби підтримати гривню. А офіційний курс знизився ще на 50 копійок — до 28,53 грн за долар.

У банках та обмінних пунктах 14 лютого гривня подешевшала ще більше — приблизно на 60 копійок. За даними порталу Minfin, середній курс обміну в банках становив від 28,1 до 28,85 грн за долар.

Проте оглядачі зазначають, що, на відміну від попередніх криз, особливих черг до обмінників немає. А дехто з охочих скористатися високим курсом долара і обміняти його, не змогли цього зробити, бо не було гривні.

Наразі ґрунтовних економічних підстав для обвалу курсу гривні немає, вважає директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

"Це підтверджується тим, що після попереднього сплеску гривня повернулася до відносно стабільного курсу", — каже він.

За словами економіста, коли Нацбанк викуповує валюту на ринку, як це було минулого тижня, це може свідчити про міцність гривні. Водночас Юрчишин наголошує, що попереду — специфічний тиждень з огляду на новини.

"Зараз негативні очікування мають не економічний і навіть не політичний, а радше психологічний характер", — вважає директор економічних програм Центру Разумкова.

Василь Юрчишин із Центру Разумкова припускає, що у 2014 очікування краху були навіть більшими, ніж зараз:

"Зараз зрозуміло, де є ворог, що він готує. Інша справа, чи буде це відбуватися, але в принципі зрозуміло, які можуть бути втрати та в чому саме".

Якщо вторгнення уникнуть, це стабілізує і політичну сферу, і економічну, і валютні ринки.

"Якщо — ні, то тоді і про Україну, як таку, важко щось прогнозувати", — каже Василь Юрчишин.


Джерело:

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua