Криза в Молдові: які мотиви Кремля та в чому урок для України

18 червня 2019

Звичайно, не можна однозначно стверджувати, що те, що відбувається в Молдові, є диверсією Москви, але за сукупністю фактів виходить саме так.

Таку думку в коментарі «Слову і Ділу» висловив директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

«Насамперед потрібно враховувати, хто має мотиви. Росія мотиви має. Вони полягають у тому, що в процесі розширення НАТО РФ намагається захистити себе периферією якщо не союзних держав, то хоча б тими, хто не є ворогом для Росії. Їм потрібно зберегти якусь подобу хаосу, яким можна керувати. Саме в такому сценарії зацікавлений Кремль», — зазначив Сунгуровський.

Як правило, такі держави обирають демократичний шлях розвитку й одразу ж, щоб убезпечити себе від тієї ж РФ, намагаються зайти під парасольку НАТО, образно кажучи, уточнив він.

«У цьому полягають мотиви Росії», — додав експерт.

«Чи шукати спільне з Україною? Все залежить від конкретної ситуації в тій чи іншій країні. Вони в нас різні. Те, що сталося в Молдові до цієї кризи, було олігархічним переворотом. Усю владу поділили олігархічні клани, причому один віддавав перевагу єврокурсу, а другий — російському. Між ними досі точиться жорстка боротьба», — пояснив він.

Те, що між ними відбудеться якийсь переділ, не буде вирішенням проблеми, боротьба все одно триватиме. З цієї ситуації Україні слід зробити висновки, підкреслив фахівець.

«Головний урок у тому, що олігархія — не найкращий вихід для управління державою», — акцентував він.

За його словами, для України також можуть бути негативні наслідки у вигляді дестабілізації ситуації.

«Для цього РФ і створює хаос. Росії потрібно мати якусь подобу хаосу на своїй периферії. В такій ситуації вона отримує важелі управління. Тому РФ постійно шукала, шукає й шукатиме слабкі сторони в кожній країні», — резюмував Микола Сунгуровський.


Джерело:

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua