Кредити від МВФ: за яких умов Україна припинить жити в борг

07 вересня 2017

Якщо ставити завдання, то вони мають бути реалістичними. Деякі політики люблять популізм, але коли міністри будують якісь плани, що мають вкрай слабку основу, в кращому разі це підриває довіру до влади.

Про це в коментарі "Слову і Ділу" розповів директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, аналізуючи заяву голови Мінфіну Олександра Данилюка про те, що шоста програма з МВФ має бути повністю реалізована й стати останньою.

"Так, в Україні достатньо внутрішніх ресурсів. Навіть якщо подивитися на депозити в іноземній валюті, яку вивели громадяни в 2015–2016 роках, то там, за скромними підрахунками, виведено близько 20–25 мільярдів доларів", — зазначив Юрчишин.

Він припустив, що якщо вдасться хоча б частину цих ресурсів повернути в банківську систему, то це перекриє ті транші, які ми отримуємо від МВФ.

На його думку, рецепт, щоб такий варіант відбувся, простий і складний водночас.

"Потрібно, щоб уряд працював прогнозовано, податкова система була досить стійкою, були відсутні авантюрні рішення в банківському секторі, як це було попередні два роки. Корупція та реформи стали вже черговою фішкою для критики, але ось провести стимулюючу фіскальну політику, створити стабільні правила гри, провести приватизацію, сформувати інститути влади, які забезпечували б легітимність економічних рішень і мінімізацію політичного впливу, цілком під силу", — додав фахівець.

За його словами, якщо відбудуться такі зміни, то значна частина ресурсів може повернутися.

На думку економіста, таким чином, бізнес стане більш продуктивним, а позикових ресурсів буде потрібно набагато менше.

Питання в наступному: чи зможе Україна мати внутрішні стимули, які допомагали б ініціювати реформи.

"Хочемо ми чи ні, але зараз значна частина реформ ініціюється за активної рекомендації МВФ та інших інститутів. Чи зможемо ми обійтися без батога та пряника? Поки що це не вбачається можливим. Дуже часто система сама себе не може модифікувати", — уточнив він.

Однак, резюмуючи, фахівець наголосив, що це другий крок, а перший полягає в тому, щоб створити нормальне поле для бізнесу та економіки.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua