Для наступного року є ризики популізму, ризики політизації тих чи інших економічних рішень

28 листопада 2017

Україна поліпшила свої позиції в декількох економічних рейтингах, але цього, як і раніше, виявляється недостатньо. Сайт "Сегодня" розбирався, наскільки місця в рейтингах впливають на економічну привабливість країни і як на прогрес впливає високий рівень корупції.

Нещодавно Світовий банк опублікував новий рейтинг легкості ведення бізнесу Doing Business 2018, який характеризує стан економіки країни. Цього року Україна поліпшила свої позиції на 4 пункти і перестрибнула на 76-те місце з 80-го.
Водночас рейтинг Doing Business не є об'єктивним критерієм оцінки економічної ситуації в країні. Він складається з торішніх показників і не може повною мірою відобразити поточний стан речей. Незважаючи на те, що Україна здійснює певний прогрес в рейтингу, це, як і раніше, ніяк не впливає на приплив іноземних інвестицій.

За фактом, Україна показує точковий прогрес в таких рейтингах, як Doing Business, тому що позитивні зміни спостерігаються тільки за декількома позиціями. Так, наприклад, поліпшення є в сфері оподаткування, також зменшився єдиний соціальний внесок, надійнішим став захист інвесторів. Але поки що не вдалося поліпшити показники з питань неплатоспроможності, реєстрації власності та доступ до кредитних ресурсів.

"Наприклад, єдиний соціальний внесок зменшився. Начебто це означає поліпшення фіскальної дисципліни, зниження податкового тиску і поліпшення відповідної позиції щодо Doing Business. Але свідоцтво того, що цей акт зниження єдиного соціального внеску мав настільки вирішальне значення для економіки країни, буде явним перебільшенням", — зазначає в коментарі сайту "Сегодня" Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова.

Навіть в тому випадку, якщо країні вдасться зробити різкий стрибок і піднятися в рейтингу на кілька десятків позицій вгору, це не дасть миттєвого припливу іноземних інвестицій. Економісти пояснюють, що в такому випадку відбудеться часовий лаг в два-три роки. Тобто інвесторам буде недостатньо побачити країну в умовному ТОП-30, їм потрібно буде ретельно зважити своє рішення про те, інвестуватимуть вони в цю країну чи ні.

"Добре, що є зміни в позитивну сторону, але ні в якому разі не можна їх абсолютизувати, або на їх основі зробити якісь висновки. Україна все одно залишається країною з низькими оцінками і далеко відстає навіть від країн Центрально-Східної Європи, з якими цілком могла б змагатися", — зазначив Василь Юрчишин.

Василь Юрчишин, в свою чергу, зазначає, що наступний рік стане передвиборним марафоном, тому з'являться нові ризики: "для наступного року є ризики популізму, ризики політизації тих чи інших економічних рішень, ризики перерозподілу власності на користь "своїх" партнерів, в тому числі для забезпечення фінансових потоків під вибори".

Юрчишин зазначає, що прогрес можна очікувати тільки в тому випадку, якщо буде сформований ефективний національний власник і виробник. Тоді можна говорити про багато позитивних змінах, в тому числі і приплив іноземних інвестицій в країну.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua