Україна поліпшила свої позиції в декількох економічних рейтингах, але цього, як і раніше, виявляється недостатньо. Сайт "Сегодня" розбирався, наскільки місця в рейтингах впливають на економічну привабливість країни і як на прогрес впливає високий рівень корупції.
Нещодавно Світовий банк опублікував новий рейтинг легкості ведення бізнесу Doing Business 2018, який характеризує стан економіки країни. Цього року Україна поліпшила свої позиції на 4 пункти і перестрибнула на 76-те місце з 80-го.
Водночас рейтинг Doing Business не є об'єктивним критерієм оцінки економічної ситуації в країні. Він складається з торішніх показників і не може повною мірою відобразити поточний стан речей. Незважаючи на те, що Україна здійснює певний прогрес в рейтингу, це, як і раніше, ніяк не впливає на приплив іноземних інвестицій.
За фактом, Україна показує точковий прогрес в таких рейтингах, як Doing Business, тому що позитивні зміни спостерігаються тільки за декількома позиціями. Так, наприклад, поліпшення є в сфері оподаткування, також зменшився єдиний соціальний внесок, надійнішим став захист інвесторів. Але поки що не вдалося поліпшити показники з питань неплатоспроможності, реєстрації власності та доступ до кредитних ресурсів.
"Наприклад, єдиний соціальний внесок зменшився. Начебто це означає поліпшення фіскальної дисципліни, зниження податкового тиску і поліпшення відповідної позиції щодо Doing Business. Але свідоцтво того, що цей акт зниження єдиного соціального внеску мав настільки вирішальне значення для економіки країни, буде явним перебільшенням", — зазначає в коментарі сайту "Сегодня" Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова.
Навіть в тому випадку, якщо країні вдасться зробити різкий стрибок і піднятися в рейтингу на кілька десятків позицій вгору, це не дасть миттєвого припливу іноземних інвестицій. Економісти пояснюють, що в такому випадку відбудеться часовий лаг в два-три роки. Тобто інвесторам буде недостатньо побачити країну в умовному ТОП-30, їм потрібно буде ретельно зважити своє рішення про те, інвестуватимуть вони в цю країну чи ні.
"Добре, що є зміни в позитивну сторону, але ні в якому разі не можна їх абсолютизувати, або на їх основі зробити якісь висновки. Україна все одно залишається країною з низькими оцінками і далеко відстає навіть від країн Центрально-Східної Європи, з якими цілком могла б змагатися", — зазначив Василь Юрчишин.
Василь Юрчишин, в свою чергу, зазначає, що наступний рік стане передвиборним марафоном, тому з'являться нові ризики: "для наступного року є ризики популізму, ризики політизації тих чи інших економічних рішень, ризики перерозподілу власності на користь "своїх" партнерів, в тому числі для забезпечення фінансових потоків під вибори".
Юрчишин зазначає, що прогрес можна очікувати тільки в тому випадку, якщо буде сформований ефективний національний власник і виробник. Тоді можна говорити про багато позитивних змінах, в тому числі і приплив іноземних інвестицій в країну.