Жахливе протверезіння, або Діалектика санкцій

18 березня 2022

Цивілізований світ — від Європи до Нової Зеландії — запровадив проти росії безпрецедентну кількість (понад 5530) економічних та індивідуальних санкцій. Близько 350 міжнародних корпорацій, фірм, банків пішли з російського ринку (такий тотальний демарш спостерігався у 80-х роках проти апартеїду в ЮАР). Близько $300млрд. золотовалютних запасів рф заморожені. кремль перетворився на токсичного світового ізгоя, в різних країнах світу кардинально змінилося ставлення до російських студентів, митців, спортсменів, підприємців — взагалі до всього російського. Посилилася політико-дипломатична ізоляція імперії-агресора. російська економіка зазнала кілька потужних ударів — майже паралізований федеральний авіапарк, автопром у змушеній відпустці, насувається криза у металургійній промисловості. Водночас, за даними деяких змі рф, на фоні ажіотажного попиту стрибнули ціни на продовольчому ринку, причому в таких народних магазинах, як "Пятёрочка" та "Магнит". Запроваджено в регіонах норми отпуску продовольства, зросли ціни на послуги, жкх, медобслуговування. Виник дефіцит ліків. Така ситуація вже вдарила по 16 млн. росіян, які, за даними россату, знаходяться за межею бідності (за розрахунками незалежних експертів — таких близько 30–40%). Безумовно, зростання цін і падіння доходів змінюють певне патріотичне піднесення початку "спецоперації". Потужний кумулятивний ефект разом із зубожінням додадуть тисячі похоронок з України. Однак, на жаль, слід враховувати інерцію громадської думки і потужну федеральну пропаганду. Але вже нині, за оцінками Центру Левади, спостерігається поглиблення протиріччя в оцінках ситуації між більш поінформованими жителями мегаполісів і маргіналом російської "глубинки".

"Прозріння" імперського соціуму прискорюватиметься через неофіційні канали інформації і жахливи свідчення повернувшихся додому російських солдатів. А також через посилення санкційної політики щодо країни-агресора. Зневіра і розгубленість зростатиме, незважаючи на переможні реляції російської пропаганди. Відбудеться жахливе протверезіння і усвідомлення нелюдських злочинів путінського режиму в Україні. Цей процес посилюватиметься. Ані "Калібри", ані "Гради" не в змозі відмінити закон діалектики — переходу критичної маси кількісних змін у якісні. Тобто у якісні зміни політичного режиму росії.

Отже, нині основними складовими перемоги є ефективний опір російській інтерверції за допомогою країн-союзників; забезпечення "капілярних" каналів просування правдивої інформації про війну в Україні за залізну завісу; посилення антиросійських санкцій.

Михайло Пашков

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки


Народився в 1958 р. в Рославлі Смоленської області.

Освіта:

  • Смоленський педагогічний інститут, факультет російської мови та літератури (1979);
  • Московський інститут молоді, факультет журналістики (1986);
  • Київський інститут політології і соціального управління (1991).
  • Кандидат філософських наук, автор понад 50 наукових праць.

Робота:

  • Протягом 1979–1989 р. працював на різних посадах у районних, обласних та республіканських газетах Росії та Молдови;
  • в 1991–1994 р. — в наукових закладах Національної академії наук України;
  • в 1994–1998 р. — на дипломатичній роботі в посольстві України в Російській Федерації;
  • з грудня 1999 р. — провідний експерт Центру Разумкова;
  • з лютого 2010 р. — директор міжнародних програм.

Має дипломатичний ранг першого секретаря. Остання посада в державних органах — головний консультант Аналітичної служби Апарату РНБО України; 

(044) 206-85-08

pashkov@razumkov.org.ua