Докладніше про наслідки рішення Єврокомісії розмовляємо з Володимиром Омельченком, директором енергетичних програм Центру Разумкова.
— Чому Єврокомісія вирішила надати росіянам доступ до понад чотирьох п'ятих потужності газогону OPAL?
— Росія і Євросоюз роблять прагматичні кроки, щоб полегшити розв'язання бізнес-проблем, особливо на енергетичному фронті. Росія залишається основним постачальником природного газу для багатьох країн, які входять до ЄС. Думаю, що досить потужно лобіював це рішення насамперед німецький бізнес. Також зацікавлені в цьому проекті Австрія, Нідерланди, Франція та деякі інші країни. Інтереси бізнесу в нинішньому ЄС переважають інтереси загальної безпеки всіх країн. І, до речі, щоб домогтися свого, Єврокомісія навіть порушила європейське законодавство.
— З огляду на ці порушення, Україна може судитися з Єврокомісією?
— Так, звичайно. До речі, державна нафтогазова компанія Польщі PGNIG уже оголосила, що буде звертатися з судовим позовом до Єврокомісії. Польща також відчутно втратить на транзиті газу до Європи з України. Водночас керівництво цієї держави сподівалося, що газопровід Ямал — Західна Європа, який проходить з Росії через Білорусь, матиме розширення і пролягатиме через територію Польщі.
— Які наслідки матиме для України таке широке відкриття вентилів OPAL для російського газу?
— За даними “Нафтогазу”, якщо “Газпром” здобуде доступ до додаткових 30% потужностей OPAL, то транзит українською трубою скоротиться на 10 — 11 мільярдів кубометрів на рік, а транзитний виторг України — на 290 — 320 мільйонів доларів. А якщо російський монополіст дістане доступ до додаткових 40% потужностей OPAL, транзитні втрати України будуть становити 13,5 — 14,5 мільярда кубометрів на рік, а транзитні доходи скоротяться на 395 — 425 мільйонів доларів. Звичайно, це дуже вагомі втрати для України.