Європа дозволила РФ збільшення поставок газу — в обхід України

Докладніше про наслідки рішення Єврокомісії розмовляємо з Володимиром Омельченком, директором енергетичних програм Центру Разумкова.

— Чому Єврокомісія вирішила надати росіянам доступ до понад чотирьох п'ятих потужності газогону OPAL?

— Росія і Євросоюз роблять прагматичні кроки, щоб полегшити розв'язання бізнес-проблем, особливо на енергетичному фронті. Росія залишається основним постачальником природного газу для багатьох країн, які входять до ЄС. Думаю, що досить потужно лобіював це рішення насамперед німецький бізнес. Також зацікавлені в цьому проекті Австрія, Нідерланди, Франція та деякі інші країни. Інтереси бізнесу в нинішньому ЄС переважають інтереси загальної безпеки всіх країн. І, до речі, щоб домогтися свого, Єврокомісія навіть порушила європейське законодавство.

— З огляду на ці порушення, Україна може судитися з Єврокомісією?

— Так, звичайно. До речі, державна нафтогазова компанія Польщі PGNIG уже оголосила, що буде звертатися з судовим позовом до Єврокомісії. Польща також відчутно втратить на транзиті газу до Європи з України. Водночас керівництво цієї держави сподівалося, що газопровід Ямал — Західна Європа, який проходить з Росії через Білорусь, матиме розширення і пролягатиме через територію Польщі.

— Які наслідки матиме для України таке широке відкриття вентилів OPAL для російського газу?

— За даними “Нафтогазу”, якщо “Газпром” здобуде доступ до додаткових 30% потужностей OPAL, то транзит українською трубою скоротиться на 10 — 11 мільярдів кубометрів на рік, а транзитний виторг України — на 290 — 320 мільйонів доларів. А якщо російський монополіст дістане доступ до додаткових 40% потужностей OPAL, транзитні втрати України будуть становити 13,5 — 14,5 мільярда кубометрів на рік, а транзитні доходи скоротяться на 395 — 425 мільйонів доларів. Звичайно, це дуже вагомі втрати для України.


Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko