Врегулювання конфлікту на Донбасі неможливе без домовленостей на найвищому політичному рівні

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник у коментарі виданню «Новое время» розповів про ймовірність досягнення нових домовленостей стосовно врегулювання конфлікту на Донбасі.

Нещодавно Президент Петро Порошенко доручив українським представникам у тристоронній контактній групі з урегулюванню ситуації на Донбасі негайно підписати угоду про 30-кілометрову буферну зону уздовж лінії зіткнення на Донбасі.

Тут, звичайно, виникає одне велике питання: чому раптом ці нові домовленості виконуватимуться, якщо всі попередні постійно порушувалися. З одного боку, можна вітати такі ініціативи, а з іншого — потрібно бути готовими, що є великі сумніви стосовно їхньої реалізації.

Коли йдеться про створенні так званої буферної зони на Донбасі, потрібно враховувати рівень повноважень контактної групи, що працює у зоні конфлікту. Вони не можуть підписувати угоди без рішення на найвищому політичному рівні. Припускаю, що люди з українського боку, які працюють у рамках цієї групи, зробили все можливе, щоб досягти цієї угоди. Вони можуть залагодити всі деталі, але якщо нема домовленостей на найвищому рівні, то нема сенсу підписувати навіть найідеальніші документи.

Важливо розуміти, що сьогодні нема підстав вважати, що Росія змінила свій курс чи свої завдання у конфлікті на Донбасі. Кремль, як і раніше, зацікавлений у збереженні важелів впливу на цей конфлікт - його активізації і деактивації у будь-який момент. Якби вдалося переконати російську владу відмовитися від цієї ідеї, тоді створення 30-кілометрової зони і відведення зброї більшого і меншого калібру було би реалістичним, і це був би перший крок на шляху до стабілізації, врегулювання конфлікту і демілітаризації.

Але існує велика загроза — і ми спостерігали це останнім часом — що домовленості будуть досягнуті, а потім знову почнуться провокації, і українська сторона буде вимушена для свого захисту повертати раніше відведену зброю. Обстрілу зі зброї великого калібру можна протистояти лише приблизно відповідним озброєнням.

Загалом позиційна війна, в яку зараз втягнута Україна, дуже виснажує і деморалізує. Але військові виконують наказ. Якщо вони відступлять зі своїх позицій, ця лінія буде захоплена. І цей процес може тривати нескінченно.

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk