Військова стратегія Росії застаріла років на 100 чи 200

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник у коментарі виданню «Новое время» поділився своїми міркуваннями стосовно останніх заяв Президента РФ Володимира Путіна про оборонну стратегію Росії.

Під час «прямої лінії» Президент Росії Володимир Путін запевнив, що в Росії немає ворогів. При цьому російський лідер уникав чіткого визначення союзників своєї країни. У якийсь момент він заявив: «Наші єдині союзники — це армія і флот». Тим самим, Президент Росії продемонстрував, що його військова стратегія відстає щонайменше на 100–200 років.

У сучасному світі неможливо збудувати національну безпеку держави без налагодження союзницьких зв'язків. Наприклад, у стратегії національної безпеки Сполучених Штатів, чий оборонний потенціал з російським не можна навіть порівнювати, вказано, що гарантувати національну безпеку держави власними силами неможливо. І ключ до безпеки країни лежить саме в пошуку союзників і розвитку міжнародної солідарності. Тому ставка Путіна на армію і флот — це, м'яко кажучи, нестратегічні погляди.

Не варто також спокушатися на заяву Путіна про те, що «в Росії немає ворогів». Адже після цього він додав, що також «нікому не рекомендує вважати Росію своїм ворогом» — це своєрідна погроза. З одного боку, російський президент завірив, що його країна не намагається побудувати імперію, як їй це закидають, і не збирається ні з ким воювати. Але, з іншого боку, він повідомив, що армія переозброюватиметься, і до 2020 року озброєння російської армії оновиться на 70%.

Я би назвав це лукавством. Якщо аналізувати заяви Путіна впродовж останнього року, то можна назвати безліч випадків, коли він відверто брехав. Найбільш кричущою з них є анексія Криму: спочатку це заперечувалося, потім визнавалося, а в підсумку ще і подавалося як щось героїчне. Якщо людина один раз збрехала, то більше до неї не може бути довіри. Таким чином, усі розмови про миролюбність Росії, вочевидь, нічого не варті.

Коли брехня відбувається на побутовому рівні — це півбіди. Але коли бреше лідер ядерної держави, це не може не хвилювати світову спільноту, особливо сусідів цієї держави.

Проте в заявах Путіна була не лише брехня, але і правда. Наміри озброїти російську армію, очевидно, відповідають дійсності. Невідомо, чи досягне процес переозброєння рівня 70%. Такі шановані російські експерти, як Олександр Гольц і Павло Фельгенгауер, упевнені, що ні. Але в будь-якому разі Росія і далі витрачатиме гроші на нарощування військової потужності.

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk