"Вагнерівці" та червона лінія для Росії

Москва у черговий раз намагалася розіграти свій трюк "ихтамнет"

Американці заявили, що попереджали росіян про напад, і ті запевнили, що їх там немає.

Ми достеменно не знаємо, хто серед загиблих — військовослужбовці чи громадяни Росії. І це не так важливо. Головне, що в черговий раз Москва намагалася розіграти свій трюк «ихтамнет».

Американці, можливо, навіть і здогадувались про це, та заручились підтвердженням Росії і тим самим убезпечили себе від якихось претензій та дій у відповідь.

Тож Росія знала про цей удар і була попереджена.

Наразі інформація про кількість жертв дуже різноманітна. Очевидно, що мова йде принаймні про десятки загиблих, відомі прізвища трьох-чотирьох з них. Немає жодних підтверджених даних про те, чи були там російські військовослужбовці зі спецназу. Та сьогодні це точно найбільша одномоментна втрата ЧВК Вагнера.

Поки що Росія застосовує традиційні відмовки. Сьогодні прес-секретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував, що Кремлю нічого невідомо — звертайтеся до Міноборони. Мабуть, вони таки розраховують, що витоку інформації про загиблих військовослужбовців не буде. Це така випробувана тактика — заперечувати, заперечувати, заперечувати.

Цей епізод вплине на загальний перебіг війни в Сирії. До того ж, одночасно відбувається активація і зміна характеру бойових дій. Насамперед, через участь Ізраїлю та Туреччини.

Та на фоні всіх цих дій випадок з ЧВК Вагнера — дуже неординарний. І це вдруге, коли США дійсно провели червону лінію для росіян. Будемо спостерігати, як реагуватиме Кремль. Відповідь необов’язково дадуть в тому ж місці.

Та можуть і зробити вигляд, що нічого страшного не сталось. Так вже було: удар крилатих ракет по сирійській авіабазі, російсько-турецький інцидент зі збиттям СУ-24. Тоді погрози та заяви російського керівництва — це була більш ніж неадекватна відповідь.

Наразі динаміка російсько-американських стосунків негативна. І цей епізод навряд чи призведе до покращення.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk