Український інтерес. Про що говорив Тіллерсон

У США назвали "неприйнятним" вторгнення Росії на Донбас

Звичайно, приємно чути те, що Адміністрація США дає цілком реалістичні оцінки ситуації, що відбувається сьогодні. Але при цьому важливо розуміти, що не слід сприймати слова Рекса Тіллерсона як заяву на захист України, навіть якщо вони такими є. Тому що, на превеликий жаль, Україна опинилася в епіцентрі цього глобального протистояння Росії і Заходу. І певні різкі рухи, які здійснюють США, вони використовуються саме з метою нашкодити Російської Федерації.

А ось наскільки це відповідає українським інтересам? Поки що відповідає. Але це, повторю, не повинно нас вводити в оману, тому що захист національних інтересів України тут не є ключовим. Ми поки ситуативно отримуємо від цього протистояння дивіденди. Так, ситуація зараз склалася на користь України, але ніхто не може дати гарантію, що ситуація не зміниться через півроку або рік. Нам необхідно чітко розуміти, що ніхто не зробить нашу роботу за нас.

Із заяви Тіллерсона поки ще рано робити висновок, що США готові офіційно визнати Росію країною-агресором. Хоча Кремлю і говорять про це вже відкритим текстом. Але при всьому цьому, якщо ми подивимося на Мінські угоди, які досі вважаються єдиним інструментом врегулювання конфлікту на Донбасі, то Росія формально не є країною-стороною конфлікту. І в цьому велика проблема. Оскільки, якщо розглядати ситуацію в перспективі, з точки зору проведення миротворчої ситуації, постконфліктного врегулювання, відновлення Донбасу, то Україна в цих питаннях зіткнеться з великими труднощами.

Що стосується можливого постачання Києву американської зброї, то зараз ми підійшли до цього впритул. Але говорити так, що США нам почнуть поставляти зброю, теж не можна, тому що Штати нам уже її постачають. Різниця між летальним і нелетальним озброєнням дуже умовна. Ті ж самі американські радари за своїми функціями не є на 100% нелетальними. «Джавелін» — це дуже ефективна зброя, і її поставки можуть мати не стільки тактичний ефект, скільки політичний. Тобто сам факт надання американцями такої зброї Україні буде мати велике значення.

Сьогодні неможливо дати надійний прогноз про те, як буде розвиватися ситуація на Донбасі в найближчій перспективі. Стверджувати можна лише те, що цей конфлікт побуває в динаміці, і можливий будь-який розвиток подій. Вплинути на це можуть найрізноманітніші чинники. Наприклад, вибори в РФ, або те, що Росія зараз скорочує свій контингент у Сирії, який за час військової операції там отримав не тільки величезну підготовку, але і бажання воювати і перемагати. Все це в комплексі формує дуже непередбачувану і дуже небезпечну для нас ситуацію.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk