Україна: від війни до миру та відновлення (грудень 2023р.)

PDF


Протягом грудня 2023  р. ситуація у зоні бойових дій не зазнала суттєвих змін, як порівняти з попереднім місяцем. Попри перехід українських сил до активної оборони практично вздовж всієї лінії фронту, активізацію російських штурмових дій та локальні успіхи окупантів на багатьох ділянках, наразі відсутні підстави стверджувати про перехоплення стратегічної ініціативи російською стороною та, відповідно, загрози масштабної наступальної операції у короткостроковій перспективі.

Дедалі більшої актуальності набуває питання мобілізації. Політичне керівництво держави тривалий час намагалося публічно не визнавати масштабу проблеми, перекладати відповідальність на військових і лише наприкінці грудня з’явився відповідний законопроєкт. Урядовий проєкт містить низку нововведень, які покликані покращити ситуацію у сфері мобілізації, а з іншого боку мають ознаки посягання на гарантовані Конституцією права громадян або ж містять корупційні ризики.

Публічні та політичні дискусії навколо рішення Конгресу США стосовно надання допомоги Україні наочно демонструють важливість надійного та прогнозованого забезпечення зовнішньої допомоги як ключового фактора впливу на перспективи подальшого перебігу війни.