Колектив експертів Центру Разумкова у складі директора енергетичних програм Володимира Омельченка, провідного експерта енергетичних програм Віктора Логацького й експерта економічних програм Катерини Маркевич розробив пропозиції з удосконалення методики визначення ставок за користування надрами для видобутку природного газу в контексті внесення змін до Податкового кодексу України.
Газовидобувна галузь України вже довгий час знаходиться на роздоріжжі, марнуючи свій значний невикористаний потенціал в умовах зростаючих ресурсних викликів. Наразі країна ще не втратила унікальної можливості з нарощування видобутку власного газу до рівня 100% самозабезпечення. Єдиною можливістю вирішення цієї амбітної, але реальної задачі є створення сприятливого бізнес клімату для залучення великих обсягів інвестицій в геологорозвідку та розробку родовищ. Для цього, насамперед, необхідно змінити парадигму оподаткування — з виключно фіскальної на стимулюючу.
В останній період в Україні стосовно газового сектору на державному рівні приймаються суперечливі рішення. З одного боку ухвалено прогресивний закон «Про ринок природного газу», а з іншого — податковий тиск на галузь різко посилився через суттєве збільшення ставок рентної плати. Наразі слід констатувати, що нестабільне та економічно необґрунтоване податкове законодавство створює високі ризики для підприємств, що не тільки не дозволять наростити обсяги видобуток газу, але навіть втримати їх на нинішньому рівні.
Відтак, головною передумовою застосування економічних важелів стимулювання розвитку газовидобувної галузі сьогодні є розроблення на базі передового міжнародного досвіду об'єктивної та науково обґрунтованої методики визначення рентної плати для газовидобувних підприємств. Її впровадження на законодавчому рівні запровадить зрозуміле, прозоре та стабільне правове середовище для інвесторів, що сприятиме: нарощуванню видобутку газу в Україні до 2025р. до 25–28 млрд. м3/рік, створенню нових робочих місць, зменшенню валютних витрат, зростаючому наповненню коштами Державного бюджету. Водночас, Україна досягне однієї із ключових своїх цілей у сфері енергетичної безпеки — мінімізації залежності від імпорту газу з Росії.