Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова, розмірковує над тим, що може стояти за спільними білорусько-російськими авіаційними навчаннями
Після того як Міністерство оборони Білорусі офіційно оголосило про проведення із 16 січня до 1 лютого спільних із Росією льотно-тактичних авіаційних навчань, на білоруські аеродроми полетіли перші гелікоптери, зокрема багатоцільові Мі-8 та ударні Мі-24. Згідно з офіційними повідомленнями, передбачається, що під час цих навчань будуть задіяні всі аеродроми та полігони військово-повітряних сил та військ ППО Збройних Сил Білорусі.
У відповідь на це заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов заявив, що під виглядом проведення навчань Росія нарощує авіаційне угруповання на території Білорусі. З огляду на це, на думку генерала, зростає загроза завдання авіаційних ударів і застосування іранських дронів по Україні з повітряного простору Білорусі. Приблизно теж саме повідомила й речниця оперативного командування Південь Наталія Гуменюк, вона додала, що ЗСУ фіксують підготовку Росії до нової атаки, і цього разу росіяни можуть використати змішану тактику.
Про те, що можуть означати спільні білорусько-російські авіанавчання, а також, які цілі намагається виявити російський літак далекого радіолокаційного виявлення A-50, що періодично злітає з білоруського аеродрому Мачулищі разом із носієм гіперзвукової ракети Кинджал винищувачем МіГ-31К, NV розпитав співдиректора програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексія Мельника.
— На вашу думку, що можуть означати анонсовані Білоруссю спільні з РФ льотно-тактичні авіаційні навчання?
— На сьогоднішній день більшість оцінок із джерел, яким я довіряю, схиляються до того, що, скоріше за все, там відбуваються переважно демонстраційні дії, що мають за мету створити ілюзію, начебто Білорусь найближчим часом може стати одним із основних напрямків очікуваного наступу Росії. І приклад цих навчань якраз свідчить на користь такої версії. Кількість задіяних у навчаннях літальних апаратів в інші часи просто пройшла б непоміченою і ніхто б на це не звернув уваги. Річ у тім, що один чи два десятки гелікоптерів не роблять погоди, якщо за ними немає сухопутної компоненти — піхоти і бронетехніки.
Крім того, заслуговує на увагу й оцінка інформаційного простору нашим білоруськими колегами. Зокрема, вони звертають увагу на демонстративну публічність і на надмірне висвітлення в офіційних засобах інформації цих спільних військових навчань, чи інших російсько-білоруських заходів. І якщо раніше за будь-яку таку інформацію, фотографії чи повідомлення, що перехоплювало КДБ Білорусі, дуже жорстко карали, то на сьогодні сама офіційна влада намагається надати цьому якомога більше публічності. Таким чином це ще один аргумент на підтримку тези, що, скоріш за все, це демонстраційні заходи.
Але хочу наголосити, що це оцінка того, що відбувається станом на сьогодні й, можливо, на дуже коротку перспективу. І хоча ризик масштабного наступу з боку Білорусі нині оцінюється як надзвичайно низький, це не говорить про зменшення загрози з території Білорусі.
— Окрім гелікоптерів, які ще літальні апарати можуть бути задіяні в цих навчаннях? Чи можуть там бути літаки стратегічної авіації, що наносять масовані ракетні удари по Україні?
Джерело: