Світова вітроенергетика демонструє динамічне зростання

Пандемія COVID — 2019 справила надзвичайно негативний вплив на розвиток світової економіки. Так, у 2020р. світова економіка скоротилася на 4,3% порівняно з 2019р. Однак, світовий вітроенергетичний ринок почувався у цей складний період для левової більшості секторів економіки напрочуд добре.

Попри пандемію, світові вітроенергетичні потужності у 2020р. за інформацією BloombergNEF зросли на майже 97 ГВт або на 59% порівняно з 2019р., що є новим рекордом за усю історію розвитку вітрової генерації. Із введених в експлуатацію у 2020р. потужностей, 94% припало на наземні проекти. Натомість, офшорна вітроенергетика змогла завершити будівництво лише близько 6 ГВт вітрових електростанцій (ВЕС) та показала падіння на 19%.

Встановлена потужність ВЕС у світі на початок 2021р. склала за даними BloombergNEF 774 ГВт, що дозволяє виробляти близько 7% електричної енергії від її загального світового виробництва. Лідируючи позиції у вітроенергетиці посідають США, Китай та ЄС.

Глобальний ринок вітроенергетичних установок є доволі концентрованим, оскільки 51% усіх нових потужностей ВЕС були встановлені на базі обладнання виробленого тільки чотирма компаніями — Vestas, General Electric, Goldwind та Envision. У свою чергу, компанія Siemens Gamesa утримує лідируючі позиції на ринку будівництва офшорних ВЕС, орієнтуючись, у першу чергу на ринки Великої Британії та Нідерландів.

Що стосується українського ринку вітроенергетики, то тут результати у 2020р. не були такими оптимістичними, як на глобальному ринку. Нові потужності ВЕС збільшилися з 1,03 до 1,11ГВт або на 7%. Частка ВЕС у загальному виробництві електричної енергії в Україні за даними Укренерго склала 2,2%. Водночас, сумарні обсяги інвестицій у сектор ВДЕ в Україні в 2020р. скоротилися на 68%, що викликано стрімким збільшенням заборгованості перед виробниками «зеленої» енергетики та погіршенням інвестиційного клімату.

Аналіз ситуації з розвитком ВДЕ в Україні демонструє серйозний перекіс у бік сонячних електростанцій (СЕС) порівняно з ВЕС. Наразі, частка встановлених генеруючих потужностей ВЕС складає лише близько 20% від загального показника ВЕС та СЕС.

Будівництво випереджаючими темпами СЕС, зокрема, пояснюється найбільшим «зеленим» тарифом, що приваблював інвесторів. Проте, робота СЕС потребує наявності більшої кількості маневрових потужностей через більші добові та сезонні коливання порівняно із ВЕС.

Тому, у період до 2030р. необхідно скоротити існуючу диспропорцію та значно наростити частку потужностей ВЕС у спорудженні нових об’єктів з генерації ВДЕ.

Одним із ефективних механізмів залучення інвестицій у розбудову ВЕС мають стати контракти на різницю (модель Feed-in-Premium), що укладатимуться з переможцями аукціонів.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko