Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник у коментарі часопису «Новое время» розповів про те, чому важливо скасувати норму про позаблоковий статус України.
Мені здається, наш уряд трохи неправильно сформулював питання зовнішньополітичного статусу України. Потрібно говорити не про скасування позаблокового статусу, а про повний перегляд принципів оборонної політики і зовнішньої політики України. Зосереджувати увагу на позаблоковості не потрібно.
Але при цьому саму суть ідеї я підтримую обома руками. Як суверенна і незалежна держава, Україна повинна мати можливість і право вибирати свою оборонну позицію самостійно. Лише ми самі можемо приймати рішення, залишатися нам нейтральною державою чи приєднатися до системи колективної оборони.
І у зв'язку з цим хочу нагадати: якщо Україна серйозно має намір у майбутньому приєднатися до Європейського Союзу, це теж вимагатиме підписання певних зобов'язань у сфері колективної безпеки. Тобто відмова від позаблокового статусу необхідна нам не лише для вступу до НАТО — він (позаблоковий статус) може стати перешкодою і приєднанню до ЄС.
Говорити про те, що цей план є попереджувальним сигналом для РФ, не варто. Не думаю, що Росію можна цим злякати або спровокувати на якісь дії.
Звичайно, зі скасуванням позаблокового статусу не варто розраховувати на негайні позитивні зміни. Але цим кроком Україна вкотре підтвердить своє право самостійно приймати рішення як суверенна держава. Звичайно, стосовно вступу до НАТО — поки що, з багатьох причин, у нас такої можливості немає. Це визнають майже всі. Але якщо Україна хоче дістати таку можливість у майбутньому, то нинішній період потрібно використовувати, щоб серйозно підготуватися до вступу до Альянсу.
Звичайно, як тільки ми відмовимося від позаблокового статусу, Кремль неодмінно на це зреагує. Але ж він хворобливо сприймає не лише тему НАТО. Будь-яке питання, яке покликане зробити нас хоч трохи самостійнішими, негайно викликає незадоволення і засудження Росії. Одна з цілей, які переслідує Путін, полягає у тому, щоб будь-яке важливе рішення, яке стосується зовнішньополітичного курсу України, заздалегідь узгоджувалося з РФ. Для нас, звичайно, такий варіант є абсолютно неприйнятний. Отже, чергова порція погроз з боку російського зовнішньополітичного відомства неминуча, але лякати нас не повинна.