Поза зоною доступу: чому СММ ОБСЄ не працює в Криму

14 листопада 2018

6 листопада на зустрічі Тристоронньої контактної групи в Мінську представники України вимагали доступу в анексований Крим для спостерігачів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Вони нагадали, що мандат місії ОБСЄ поширюється на всю територію України — і на Крим, відповідно, теж. Чому ж спостерігачі не працюють на півострові?

На переговорах у Мінську представники України нагадали голові Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ про те, що розраховують на роботу місії в анексованому Криму.

"Крим — це Україна. І ми розраховуємо від місії СММ ОБСЄ, що спостерігачі місії мають домогтися спостереження за безпекою та гуманітарною ситуацією в окупованому Криму. Ми вимагаємо допуску та доступу СММ до всієї тимчасово окупованої Росією території Донбасу та Криму", — написала за підсумками зустрічі представник України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко.

Згідно з довідкою на сайті ОБСЄ, мандат місії, що налічує близько 700 осіб, поширюється на всю територію України. Надіслати місію в Україну вирішили в березні 2014 року, проте в Криму спостерігачам попрацювати поки не вдалося.

Місія залишається в межах материкової України

Крим.Реалії звернулися до СММ ОБСЄ з проханням пояснити, чому спостерігачі місії не працюють на півострові. У місії пояснили: щодо Криму серед країн-учасниць немає консенсусу.

"У березні 2014 року 57 держав-учасниць ОБСЄ консенсусним рішенням ухвалили мандат Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. З березня 2014 року мандат місії не змінювався. Будь-яка зміна положень мандата СMM вимагає консенсусного рішення всіх 57 держав-учасниць ОБСЄ, зокрема України та Росії. Однак щодо доступу СММ у Крим консенсус досягнутий не був", — йдеться у відповіді на запит представника прес-підрозділу СММ ОБСЄ Драгани Ніколіч-Соломон.

За її словами, щодо мандату місії є інтерпретації — зокрема, з боку України та Росії. "Поки відповідне консенсусне рішення не буде ухвалене, місія не зможе проводити моніторинг у Криму", — пояснили в СММ ОБСЄ.

У місії, однак, нагадали, що регулярно патрулюють у Херсонській області, інформація про цю діяльність є в їхніх звітах.

Пашков: Крим — закрита територія

Проблема — в статусі Криму, вважає співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков. Оскільки Росія вважає анексований півострів своєю частиною, в поданні Кремля мандат місії Криму не стосується.

"Крим сьогодні — територія, закрита для будь-яких міжнародних спостерігачів. Все зводиться до деструктивної позиції Росії", — говорить експерт.

Пашков нагадав, що навіть на непідконтрольній Україні частини Донбасу робота спостерігачів СММ ОБСЄ обмежена. На його думку, навіть якщо в майбутньому йтиметься про розширення мандату місії, найімовірніше, Криму це не торкнеться.

"Росія цю пропозицію заблокує", — прогнозує експерт.

У липні заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця звинуватив Росію в блокуванні доступу на півострів для всіх впливових міжнародних організацій, зокрема — ООН і ОБСЄ.

Україна та міжнародні правозахисні організації неодноразово звертали увагу на порушення прав людини в Криму. Росія, однак, усі звинувачення в порушенні прав жителів анексованого півострова спростовує.


Михайло Пашков

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки


Народився в 1958 р. в Рославлі Смоленської області.

Освіта:

  • Смоленський педагогічний інститут, факультет російської мови та літератури (1979);
  • Московський інститут молоді, факультет журналістики (1986);
  • Київський інститут політології і соціального управління (1991).
  • Кандидат філософських наук, автор понад 50 наукових праць.

Робота:

  • Протягом 1979–1989 р. працював на різних посадах у районних, обласних та республіканських газетах Росії та Молдови;
  • в 1991–1994 р. — в наукових закладах Національної академії наук України;
  • в 1994–1998 р. — на дипломатичній роботі в посольстві України в Російській Федерації;
  • з грудня 1999 р. — провідний експерт Центру Разумкова;
  • з лютого 2010 р. — директор міжнародних програм.

Має дипломатичний ранг першого секретаря. Остання посада в державних органах — головний консультант Аналітичної служби Апарату РНБО України; 

(044) 206-85-08

pashkov@razumkov.org.ua