Ззовні російська дипломатія все більше нагадує портрет Доріана Грея, який віддзеркалює в себе всі вади, гріхи, підступність і злочинність свого оригіналу. Черговою жахливою рисою обличчя дипломатії росії стала заява посольства у Великій Британії, яка закликає стратити бійців «Азову», які «заслуговують смерті, але не розстрілу, а повішання». (Це відбулось майже синхронно з масовим вбивством близько 50 азовців у російському канцтаборі Оленівка).
Зрозуміло, що така людожерська заява російського посольства не є випадковою ініціативою якогось неадекватного радника або оскаженілого військового аташе, — це свідома позиція диппредставництва, яке чутливо сприймає настрої в центральному апараті й намагається триматися у визначеному ідеологічному тренді.
А нинішній російський тренд поєднує безліч відтінків брехні, маніпуляцій, інсинуацій, відвертого шантажу, спотворення фактів, підступного цинізму і лицемірства. Варто нагадати, як «дипломат» В.Небензя в червні 2022р., коли росія розгорнула кривавий геноцид і ракетний терор в Україні (вже після Бучі, Бородянки, Гостомеля), переконував Радбез ООН, що мовляв, «у нас як і раніше добре ставлення до українського народу, української культури і мови. Українці рідний і дружній нам народ».
Це «дипломатія з паралельного світу», де не діють ані жодні норми моралі, ані закони логіки чи здорового глузду. Характерною фірмовою рисою дипломатії по-російські стало нахабство і агресивне хамство, яке дезорієнтує і пригнічує незвиклих до такої манери іноземних візаві. Причому такий стиль «вуличного жаргону» ретранслюється зверху.
Можна згадати про путінське «терпи моя красавица», матюки С.Лаврова, хамський пост М.Захарової про сербського президента О.Вучіча. Але нині впевнене лідерство у міжнародному хамстві утримує заступник секретаря совбезу Д.Медвєдєв. Паралельно російські мас-медіа створюють відповідний інформаційний фон, де непристойні образи і знущання над «ворогами росії» стали нормою і ознакою патріотизму.
Загалом, у пропагандистському плані сталінська будівля на смоленській площі не поступається останкінській вежі. Хоча перші працюють на закордон, а другі переважно на внутрішній ринок.
З іншого боку, російська дипломатична служба остаточно перетворилася на філіал спецслужб, і діяльність посольств і представництв при міжнародних організаціях має мало спільного з нормами і правилами Віденської конвенції. Саме тому, наприклад, в червні 2022р. Болгарія вислала 70 російських «дипломатів», для яких, за словами болгарського прем’єра К.Петкова «дипломатичний статус був лише прикриттям».
Таких випадків висилки російських «дипломатів» за явне шпигунство, втручання у внутрішні справи країни перебування дуже багато. Лише з початку війни ряд держав ЄС вже відправили «до дому» сотні «дипломатичних представників» рф. Можна згадати чимало шпигунських скандалів і масових висилок т.зв. російських «дипломатів» у попередні роки.
Загалом це свідчить, з одного боку, про деградацію російської дипломатичної служби, її дискредитацію, тотальне знищення іміджу, а з іншого — про явну депрофесіоналізацію спецслужб, що використовують «дах» посольств і консульств.
Масштабний процес міжнародної ізоляції росії торкнувся як обмеження її присутності у міжнародних організаціях, так і значного скорочення співробітників посольств і консульств. Цей процес триватиме й далі, бо представники сучасної російської «дипломатії» у відповідній країні перебування де факто є проблемою, викликом і загрозою її національній безпеці.