Підбадьорити Захід

17 березня 2022

Українська влада сподівається, що поїздка прем'єр-міністрів Польщі, Словенії та Чехії до Києва додасть західним лідерам сміливості зупинити агресію Росії.


— Запрошую всіх друзів відвідати Київ. Тут може бути небезпечно, адже наше небо ще не закрите для російських ракет і літаків, — звернувся президент Володимир Зеленський до західних лідерів через кілька годин після зустрічі з прем’єр-міністрами Польщі, Словенії та Чехії. У Києві сподіваються, що цей візит також матиме практичне значення і чинитиме тиск на західних політиків. Здебільшого завдяки пропозиції Ярослава Качинського, яка знайшла широкий відгук не лише в українських ЗМІ.

— Нам потрібна миротворча та гуманітарна місія від НАТО і, можливо, інших організацій. Але місія озброєна і проходить на території України. Україна — суверенна держава, якщо вона погодиться на таку місію, цього буде цілком достатньо. У світлі міжнародного права це буде цілком допустимо і ні в якому разі не буде casus belli, — сказав Качинський під час конференції в Києві.

— Прозвучало напрочуд, нестандартна пропозиція. Якщо це не лише приватна думка польського віце-прем’єра, то можна припустити, що намічається якийсь напрямок дій країн Альянсу. Нехай цю ідею підхоплять інші країни НАТО, — каже Rzeczpospolita експерт з міжнародної безпеки Центру Разумкова в Києві Олексій Мельник. — Україні потрібні сильні кроки Заходу, які компенсують відмову від закриття повітряного простору для нашої країни. Йдеться про дії, які будуть ефективними і знизять ризик прямого протистояння між Росією та НАТО, додає він.Не виключається, що лідери Польщі, Словенії та Чехії також можуть принести деякі новини для України після саміту ЄС у Версалі. «Можливо, вони мали якусь інформацію для передачі українському лідеру, яку інакше не можна було б передати», — вважає він.

У середу завершився черговий дводенний раунд українсько-російських переговорів, які проходили дистанційно. Глава російської делегації та радник Путіна Володимир Мєдінський заявив, що Київ має запропонувати російській стороні «австрійську» або «шведську модель нейтральної демілітаризованої держави». За його словами, деталі зараз обговорюються в міністерствах оборони Росії та України. Але один з українських переговорників Михайло Подоляк виправив, що «моделлю може бути лише українська». Він також зазначив, що Україна вимагає гарантій безпеки.

— Що це означає? Повні гарантії безпеки. Реально, а не протокольно. А це означає, що сторони, підписані під гарантії, не залишаються осторонь у разі агресії проти України, як сьогодні, а беруть участь у конфлікті на її боці та забезпечують негайні поставки необхідної зброї, — пояснив він. Він додав, що держави, які гарантують безпеку, також забезпечать закриття повітряного простору України в разі конфлікту. При цьому він не уточнив, які саме країни мають на увазі і хто може підписати такі гарантії.

Тим часом президент Володимир Путін заявив у середу, що "операція пройшла успішно" і "протікає за попередньо узгодженими планами". Він повторив свої умови: «демілітаризація, денацифікація та нейтральний статус України».

— Інформація з Москви свідчить про те, що Путін і його найближче оточення ще не втратили надії на досягнення своїх цілей, хоча війна йде не за планом Кремля. Бо на кону не лише результат цієї війни, а й доля Росії та Путіна. Якщо він проявить слабкість і не проведе парад Перемоги 9 травня, доля його режиму буде приречена, каже Мельник. – Росія вичерпала свій потенціал наземної операції, але має високий ракетний потенціал і постійно бомбить наші міста. Такої ескалації можна очікувати, — додає він.


Джерело:

www.rp.pl

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk