Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник у коментарі виданню «Новое время» спробував з’ясувати мотиви Білорусі у проведенні військових навчань поряд з українським кордоном та оцінити можливі загрози, які несуть ці навчання для безпеки України.
У понеділок, 15 червня білоруські військові на кордоні з Україною розпочали командно-штабні навчання із силами територіальної оборони Гомелської області. Головним завданням навчань у Білорусі назвали боротьбу з диверсійними силами і незаконними збройними формуваннями.
Відразу скажу, що особисто у мене ці навчання великого занепокоєння не викликають. Будь-які військові навчання, якщо, зрозуміло, вони проводяться планово і у присутності міжнародних спостерігачів, є нормальною практикою. Якщо навчання проходять недалеко від кордонів іншої держави, то її попереджають про такі плани. Таким чином, у держави є можливість спостерігати за проведенням навчань, аби бути готовим до будь-яких несподіванок.
Інше питання, навіщо Білорусь це робить. Можна сказати, що це один зі стандартних сценаріїв для країни, яка межує з державою, що перебуває у стані війни. Під час навчань відпрацьовуються можливі непередбачувані ситуації на кордоні.
В Україні завжди враховували можливість подібних загроз, що прописувалося у відкритих документах, зокрема у Стратегічному оборонному бюлетені. Особливо це стосувалося кордону з Придністров'ям. В умовах конфлікту законні чи незаконні збройні формування можуть використовувати територію сусідньої держави або для маневрів, або для відступу, який дозволить їм уникнути поразки і великих втрат.
Очевидно, що уряд сусідньої країни має бути готовий відреагувати на будь-яку загрозу, з боку сторін конфлікту. Крім того, перебування таких сил на території іншої держави може дестабілізувати ситуацію всередині країни і привести до подальшої ескалації.