Навіщо Білорусь проводить військові навчання біля кордону з Україною

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник у коментарі виданню «Новое время» спробував з’ясувати мотиви Білорусі у проведенні військових навчань поряд з українським кордоном та оцінити можливі загрози, які несуть ці навчання для безпеки України.

У понеділок, 15 червня білоруські військові на кордоні з Україною розпочали командно-штабні навчання із силами територіальної оборони Гомелської області. Головним завданням навчань у Білорусі назвали боротьбу з диверсійними силами і незаконними збройними формуваннями.

Відразу скажу, що особисто у мене ці навчання великого занепокоєння не викликають. Будь-які військові навчання, якщо, зрозуміло, вони проводяться планово і у присутності міжнародних спостерігачів, є нормальною практикою. Якщо навчання проходять недалеко від кордонів іншої держави, то її попереджають про такі плани. Таким чином, у держави є можливість спостерігати за проведенням навчань, аби бути готовим до будь-яких несподіванок.

Інше питання, навіщо Білорусь це робить. Можна сказати, що це один зі стандартних сценаріїв для країни, яка межує з державою, що перебуває у стані війни. Під час навчань відпрацьовуються можливі непередбачувані ситуації на кордоні.

В Україні завжди враховували можливість подібних загроз, що прописувалося у відкритих документах, зокрема у Стратегічному оборонному бюлетені. Особливо це стосувалося кордону з Придністров'ям. В умовах конфлікту законні чи незаконні збройні формування можуть використовувати територію сусідньої держави або для маневрів, або для відступу, який дозволить їм уникнути поразки і великих втрат.

Очевидно, що уряд сусідньої країни має бути готовий відреагувати на будь-яку загрозу, з боку сторін конфлікту. Крім того, перебування таких сил на території іншої держави може дестабілізувати ситуацію всередині країни і привести до подальшої ескалації.

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk