Наступають складні часи для Оператора газотранспортної системи України (ОГТСУ)

У той час, коли значна увага українських політиків та енергетичних експертів прикута до подальшої долі проекту Північний потік-2, Газпром поступово знижує використання українського маршруту завдяки реалізації проекту Турецький потік.

Так, з 1 квітня 2021р. 100% транзитних обсягів російського газу, що направлялися раніше до Румунії через південний маршрут ОГТСУ, були спрямовані іншим шляхом — через Турецький потік та Болгарію. Таким чином, у південному напрямі залишилася тільки Молдова, що ще деякий час отримуватиме газ з української газотранспортної системи.

Після початку комерційної експлуатації газопроводу Турецький потік у січні 2020р. Україна повністю втратила транзитні обсяги газу, які надходили до Туреччини, Болгарії, Сербія, Македонія та Греції загальним об’ємом понад 15 млрд. м3/рік. У разі продовження Турецького потоку до Угорщини, Україна може втратити ще близько 10–12 млрд. м3/рік[1].

Довідково: Потужність Турецького потоку складає 31,5 млрд. м3/рік. Він складається із двох ниток по 15,75 млрд. м3/рік. Одна з них призначена для Туреччини, а друга — для країн Південної та Південно-Східної Європи. Загальна протяжність морської ділянки газопроводу від компресорної станції «Русская» поблизу м.Анапа до Турецького узбережжя становить 930 км[2].

Завдяки реалізації РФ стратегії з позбавлення України ролі провідної держави з транзиту газу, у 2020р. ОГТСУ скоротив транзит російського газу до країн Європи порівняно з 2019р. на 38% — до 55,8 млрд. м3 [3]. Відповідно до укладеного контракту між НАК «Нафтогаз України» та Газпромом на 2020–2024р., обсяги транзиту газу територією України протягом наступних чотирьох років знизяться до 40 млрд. м3/рік.

Таким чином, з часу коли був введений у експлуатацію в 2011р. Північний потік-2, транзит російського газу територією України скоротився майже втричі, що призведе лише у цьому році до фінансових втрат ОГТСУ до $1,5 млрд. порівняно з тим, якщо б транзит залишався на рівні 2010р.

Однак, завдяки введеним санкціям США наприкінці 2019р. проти компаній, що беруть участь у будівництві газопроводу Північний потік-2 плани Кремля повністю позбавити Україну коштів від транзиту російського газу провалилися. Насамперед, ці санкції допомогли НАК «Нафтогаз України» укласти п’ятирічний контракт з Газпромом на умовах «качай або плати». Наразі, для України критично важливим є недопущення завершення Північного потоку-2.

У разі, якщо це станеться Україна втратить потужний «запобіжник» щодо стримування російської агресії, а фінансовий стан ОГТСУ різко погіршиться. Крім того, знадобляться значні кошти на трансформацію режимів транспортування газу для внутрішнього ринку. За ОГТСУ залишаться тільки функції з транспорту газу для споживачів України та використання транзитних потужностей у маневровому режимі. У довгостроковій перспективі компанія також може використовувати свої незадіяні потужності для транспортування водню.


[1] Газпром скорочує транзит газу через Україну — Економічна правда, 5 квітня 2021р., https://www.epravda.com.ua/news/2021/04/5/672631/

[2] Джерело: Газпром — https://www.gazprom.ru/projects/turk-stream/

[3] Джерело: Оператор газотранспортної системи України — https://tsoua.com/news/transit-import-2020-rik/

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko