Кремль готується до нового удару

06 листопада 2014

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник у коментарі виданню «Новое время» розповів про те, як буде далі розвиватися ситуація на сході України.

Вибори, проведені сепаратистами на Донбасі, стали останньою краплею, що зруйнувала мінські домовленості. У невиконанні цих домовленостей винні не лише проросійські бойовики, але і сама Російська Федерація, представник якої поставив свій підпис під протоколом.

Як буде ситуація розвиватися далі? Насамперед потрібно розуміти, що надії ДНР і ЛНР на швидке приєднання до Росії — чи через референдум, чи іншим шляхом — безпідставні. Першою країною, яка виступить проти цього, буде сама РФ - упродовж останніх декількох місяців вона досить чітко продемонструвала відсутність якого-небудь інтересу в приєднанні захоплених бойовиками територій.

Проте зараз є всі підстави вважати, що події на сході України — один із етапів підготовки до чергової активізації бойових дій. За наявною інформацією, як з відкритих джерел, так і за даними РНБО, місцеві бойовики у східній Україні грають виключно роль прикриття. Головний кістяк сил сепаратистів — це або найманці, або російські військовослужбовці, переодягнуті у форму ДНР-івців і ЛНР-івців.

Аби чергова фаза ескалації конфлікту не застала нас зненацька, необхідно припинити як переконувати себе, що все вирішиться само собою, так і боятися чергового «плану Путіна». І те, й інше є однаково руйнівним і небезпечним. Потрібно бути готовими до того, що РФ може у будь-який момент завдати удару в одному або в декількох напрямах одночасно. Якщо не сприймати цю загрозу серйозно, ми знову не зуміємо вчасно й ефективно на неї відповісти.

На засіданні РНБО 4 листопада Президент Петро Порошенко згадав, що Україні необхідно подумати над укладенням міжнародних договорів у сфері безпеки й отримати гарантії підтримки. Це може бути корисним, але не можна забувати уроки, яких навчило нас недавнє минуле: сенс у підписанні міжнародних договорів є, якщо це не договори з Росією. Тому що будь-які домовленості лише допомагатимуть РФ створювати видимість зацікавленості у вирішенні конфлікту.

Хто може надати Україні реальні гарантії безпеки? Вважаю, розглядати варто останні країни-гаранти Будапештського меморандуму — США і Велику Британію. Якщо ж говорити про двосторонні договори, то тут насамперед варто орієнтуватися саме на Сполучені Штати.

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk