Кому вигідний підрив газопроводу Balticconnector між Фінляндією та Естонією і як відреагує НАТО — аналіз експерта

Медіа

Серйозних наслідків через пошкодження газопроводу Balticconnector між Фінляндією та Естонією для цих країн не буде. Про це сьогодні, 12 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Він зазначив, що йдеться про реверсивний газопровід, який міг би постачати газ як з Естонії до Фінляндії, так і у зворотному напрямку. Також у Фінляндії є потужний LNG-термінал, а частка природного газу в енергетичному балансі країни становить лише 5%.

“Я не вважаю, що відбудуться якісь критичні зміни в енергозабезпеченні Фінляндії. Тут великих проблем я не бачу. Що стосується Естонії, то вона також має можливість отримувати природний газ через країни Балтії або з Польщі. А також у районі Клайпеди є плавуча платформа з регазифікацією природного газу, там теж є можливість отримувати LNG-газ. Тому я думаю, що якихось серйозних наслідків для енергетики цих країн не слід очікувати”, — сказав Омельченко.

На його думку, це тривожний сигнал для Фінляндії, яка нещодавно вступила до НАТО, тому що пошкодження газопроводу в цьому випадку можна розглядати як помсту Росії.

Омельченко зазначив, що під час вибуху газопроводу і телекомунікаційної лінії проглядається схожий почерк із тим, що сталося рік тому з “Північними потоками”. Експерт не виключає, що так РФ промацує реакцію НАТО. Крім того, після пошкодження підводного газопроводу Balticconnector ціни на газ одразу піднялися на 8% — це вигідно російському “Газпрому”.

“Сам факт, коли протягом року вибухають два таких стратегічних європейських газопроводи, говорить про те, що є дуже високі загрози підриву й інших газопроводів. Природно, ринки на це реагують, ціни йдуть вгору. Це природно вигідно російським “Газпрому” і компанії “Новатек”, які від цього отримують більше грошей, ніж якби ситуація з безпекою газопроводів була надійною”, — сказав Омельченко.

Але встановити і довести російський слід у пошкодженні газопроводу буде складно, упевнений директор енергетичних програм Центру Разумкова.

“Як правило, слідів ці люди, ці терористи, намагаються не залишати. Але якщо буде доведено, що це російська сторона, то тоді, природно, Росії будуть пред’явлені серйозні претензії, я думаю, на мільярди євро”, — вважає Омельченко.

Нагадаємо, в ніч на неділю, 8 жовтня, було зафіксовано різке падіння тиску в газопроводі Balticconnector. Президент Фінляндії Саулі Нііністе 10 жовтня повідомив, що пошкодження газопроводу в фінських територіальних водах, а також кабелю зв’язку в естонських територіальних водах з великою часткою ймовірності спричинене “зовнішнім впливом”. Міністр оборони Естонії Ханно Певкур також заявив, що “пошкодження спричинені досить потужним силовим впливом”.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko