Каховська ГЕС підірвана. Що це змінить для наступу ЗСУ та військ РФ

Медіа

Повна версія інтерв'ю з Олексієм Мельником на Радіо NV:

Яке може бути воєнне значення у цієї катастрофи у зв’язку з підривом Каховської ГЕС


Зараз Росія розганяє версію, що це було зроблено українськими військовими. Вони це обґрунтовують, насамперед, військовою доцільністю саме такої акції. Ми звикли до того, що росіяни брешуть. Але на жаль, я сьогодні проглядав деякі світові медіа, і вони на повному серйозі також обговорюють цю версію. Тому те, що для нас здається очевидним, — що це справа рук Росії — насправді не є таким очевидним для всіх, у тому числі, для наших західних партнерів. Тому зараз перед українською владою лежить дуже серйозне завдання — не дати цим російським наративам отримати верх у світових дискусіях.


Повертаючись до того, чи це має якесь воєнний сенс для самих росіян?
Росіяни настільки панічно бояться українського наступну, що вдалися до такого кроку — це може бути один із мотивів. Але я схиляюся до того, що сказала Наталя Гуменюк. Від себе додам ще один вислів із п'єси російського драматурга Олександра Островского Бесприданница — «Так не доставайся ж ты никому!». Скоріше за все — це бажання нашкодити якомога більше.

Ще восени минулого року було багато розмов про можливість підриву Каховської ГЕС. Були критичні моменти, коли оцінювався ризик таких акцій з боку Росії як доволі високий. Але для України це в принципі непотрібно. Це все одно як ви підпалюєте свій будинок для того, щоб вигнати злодія. Тобто абсолютно нелогічно. Можливо це б мало сенс, якби нижче по течії була Москва. Але якщо ми говоримо про те, яка зараз є небезпека в інформаційному просторі, то дійсно росіяни використовують цей аргумент, мовляв, українці тим самим хотіли перекрити можливість постачання води для Криму.

Наступ з плацдарму на лівому березі Дніпра розглядався як найменш ймовірний

На мій погляд, тут по різному можна обіграти цю ситуацію. Тому що Путін подавав відкриття Північно-Кримського каналу як одну з найбільших перемог. І зараз вони, по суті, від цього відмовляються. тобто самі руйнують таку можливість. Якщо взяти до уваги інші їхні дії, наприклад, передислокацію логістичних центрів із Севастополя, то є таке відчуття, що Росія серйозно замислюється над тим, що вони не можуть втримати не лише східну частину Херсонської області, але мабуть і замислюються над тим, що пора готуватися до того, що і Крим свого часу їм доведеться здати.

Як ця катастрофа може вплинути на наступ ЗСУ. Більшістю експертів сценарій форсування Дніпра і наступу з плацдарму на лівому березі Дніпра розглядався як найменш ймовірний. Але це в тому випадку, якщо ми говоримо, реально оцінюючи можливості і ризики. Бо невідомо, чи у ЗСУ є технічні можливості для організації переправи, при цьому розуміючи, що Росія хоч і не зовсім вдало використовує свою авіацію, але зберігає перевагу у повітрі. Тому сценарій переправи був дуже ризикований. Тож якщо виходити з того, що цей сценарій найменш ймовірний, то катастрофа з підривом Каховської ГЕС не вплине.

Росіяни вчергове зробити цим самим собі погану послугу — бо більшість води пішло на лівий берег. Відповідно їхні артилерійські й мінометні позиції з яких обстрілювався Херсон тепер відсуваються подалі від міста.

Чому, як сказала Наталя Гуменюк, у окупантів здали нерви. Кілька днів уже в російському інформаційному просторі іде інтенсивне обговорення того, що Україна розпочала вже масштабний наступ. І є великі протиріччя між тим, що рапортують офіційні особи і між тим, що пишуть так звані їхні ці військові блогери. Один приклад для того, щоб проілюструвати, що я маю на увазі. Заявляється про те, що сотні танків, десятки батальйонів ЗСУ пішли в наступ. І тут Конашенков виходить і бадьоро рапортує — що цей наступ зупинений, перераховує скільки танків Леопард знищено, скільки живої сили. Тобто таким чином російській публіці подається картинка така, що начебто українці вже пішли в наступ, але ми, росіяни, їх успішно зупиняємо. І очевидно, що ця подія на Каховській ГЕС також має для них велику цінність. Для того, щоб в інформаційному просторі подати, мовляв, от тепер, дивіться, от ми це зробили і сухопутний коридор убезпечили. Тобто однією з цілей підриву Каховської ГЕС може бути якраз пропагандистська — для власного внутрішнього споживання.


Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk