Індекс економічної спроможності населення — станом на березень 2018р.

Значення Індексу економічної спроможності населення (Індексу) (раніше — Індекс поточної економічної спроможності) у березні 2018р. склало 91,4, що є кращим показником за попередні три місяці (проте помітно поступається значенням Індексу упродовж липня-жовтня).


Індекс поточної економічної спроможності


Хоча середня номінальна заробітна плата у лютому зросла незначним чином (на 1,5%), проте, у відсутності шокових змін у житлово-комунальних тарифах, реальна купівельна спроможність не погіршилася. А зміцнення гривні (курс продажу банками готівкових доларів наприкінці січня — 28,0 грн./$1, наприкінці лютого — 27,0 грн./$1) дозволило населенню збільшити купівлю готівкової валюти для власних заощаджень.

У лютому відбулося неочікуване покращення показників заборгованості з оплати праці. Так, загальна заборгованість зменшилась на 3%, головним чином за рахунок зменшення заборгованості на економічно активних підприємства (майже на 6%, з 1,40 млрд. грн. до 1,32 млрд. грн.).

Як і раніше, домогосподарства фактично залишаються поза доступом до додаткових заощаджених ресурсів, — як обсяги депозитів населення, так і обсяги кредитів, наданих домашнім господарствам через банківську систему, з початку року зменшилися. Водночас, зросла вартість таких ресурсів — якщо кредитні ставки (середньозважена ставка за новими кредитами домашнім господарствам) зросли до 30,3%, то депозитна ставка (середньозважена за новими депозитами) знизилася до 7,0%).

Зважаючи на сезонне пожвавлення, слід очікувати на незначне подальше покращення значення Індексу упродовж найближчого кварталу (поступове підвищення номінальної заробітної плати, зменшення нарахувань за житлово-комунальні послуги, стабілізація гривні і зниження інфляційних очікувань).

Нагадаємо, запроваджений Центром Разумкова Індекс характеризує (інтегрує) не лише традиційно розглядувану купівельну спроможність населення, але й економічну стійкість — здатність «усередненого» домогосподарства до життєдіяльності за умови втрати джерел поточного доходу впродовж певного періоду часу. Саме економічна стійкість є однією з найважливіших умов відчуття життєвої захищеності, упевненості в завтрашньому дні — отже, можливостей побудови довгострокових життєвих стратегій, загалом умовою позитивного соціального самопочуття.

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua