Фентезі-фейки російської пропаганди: від вірусних граків до сатаністів

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков - про фантасмагоричний світ "паралельної України", створений Кремлем.


На початку російської агресії був запущений один із перших легендарних фейків для "розіп'ятого хлопчика". Тоді федеральних брехунів упіймали на гарячій брехні. З того часу російські ЗМІ - ціла армія найманих фейкмейкерів, клінічних експертів та чорноротих вихованців ботоферм з подачі федеральної влади — створили фантасмагоричний світ "паралельної України". У цьому світі владу захопили махрові бандерівці, нацисти та наркомани. Там у школах вчать вбивати сніговиків, забороняють російські імена. Всюди господарюють американці та інші натовці, народ жебраків і убогих. І взагалі, Україна — це історичне непорозуміння, а українці не варті своєї державності.

Приблизно такий образ "українського світу" вже 8 років створюється медіа-нацистами. І це при тому, що на тлі російської дійсності моторошна антиутопія Оруелла виглядає буколічною лірикою. Особливе місце у цьому медіа-бенкеті під час чуми займає епохальне відкриття головного кремлівського історика, що Україна була створена... Леніним. Такий ось історичний креатив запустив у всі тяжкі пропагандистські машини "військової операції". І ось уже федеральні ЗМІ повідомляють про те, що на Донбасі настають українські гей-загони, маючи намір провести у Донецьку ЛГБТ-парад. Але образ окремої штурмової роти нетрадиційної орієнтації якось не дуже вражає. Тому була сконструйована нова звістка про те, що в секретних українських лабораторіях готувалася етнічно-сфокусована вірусно-бактеріальна зброя, що вражає лише росіян. Ось приміром, прилетіла зграя заражених граків або улюблених на Русі стріхів з-під Києва у Воронеж. І все! Будь-яким там башкирам і татарам хоч би хни. А ось російські витязі позбавляються репродуктивної функції, чахнуть із залишками імунітету. Їх алергічно вертає від національної їжі. І страждають вони одночасно Z-діареєю та V-метеоризмом.

А поки переляк не минув, прилітає новина гірша. Виявляється, в Україні воюють американські сатаністи. Уявіть картину десь під аномальною Чорнобаївкою: мовчки, клином, у хмарі сірчаного диму йдуть в атаку сатаністи у чорних балахонах із корогвами у вогняних пентаграмах. А в центрі сатаніст з Джавеліном наперевагу починає трубно ревти "Підніміть мені повіки!" І даремно російські "визволителі" в окопах судорожно зигзагоподібно хрестяться... Це вже класика фентезі-фейка. Верховен та Спілберг у підмітки не годяться. Не випадково Стівен Кінг із квітня припиняє публікацію своїх романів у Росії. А тим часом шалені новації несамовитих патріотів продовжують зашкалювати. Пропонується: а) запровадити смертну кару; б) денацифікувати Польщу, Молдову, Казахстан, країни Балтії; в) відправляти на фронт усіх пацифістів; г) не випускати айтішників за кордон; д) ліквідувати польський меморіал у Катині. Немає числа цих сплесків темряви, що перетворився на державну ідеологію, яку сьогодні підтримує більшість населення Росії, той самий "колективний путін".

Проте є низка важливих обставин. По-перше, зовнішній світ набув стійкого імунітету до брехні та фальсифікацій російської пропаганди. По-друге, найбільш протверезними чинниками є нескінченний потік вантажу-200 в російські регіони (хоч би як це замовчували влада) і пустіючі холодильники. Як то кажуть, голодне черево до пропаганди глухо. А патріотичний ентузіазм — явище дуже тимчасове... Та й повністю загерметизувати країну неможливо. Так чи інакше просочується через залізну завісу правда про війну. Про нелюдське винищення українського народу, про масові звірячі злочини російської армії, що перетворюється на збожеволілу від вседозволеності банду вбивць, ґвалтівників і мародерів. Злочинам цим немає терміну давності, немає вибачення. Це повною мірою стосується нацистських ідеологів та творців російської фейк-пропаганди.

Тим страшнішим і катастрофічнішим буде невідворотне протверезіння та відплата. Як говорив Лінкольн, можна деякий час обманювати багатьох, але не можна нескінченно обдурювати всіх.


Джерело:

Михайло Пашков

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки


Народився в 1958 р. в Рославлі Смоленської області.

Освіта:

  • Смоленський педагогічний інститут, факультет російської мови та літератури (1979);
  • Московський інститут молоді, факультет журналістики (1986);
  • Київський інститут політології і соціального управління (1991).
  • Кандидат філософських наук, автор понад 50 наукових праць.

Робота:

  • Протягом 1979–1989 р. працював на різних посадах у районних, обласних та республіканських газетах Росії та Молдови;
  • в 1991–1994 р. — в наукових закладах Національної академії наук України;
  • в 1994–1998 р. — на дипломатичній роботі в посольстві України в Російській Федерації;
  • з грудня 1999 р. — провідний експерт Центру Разумкова;
  • з лютого 2010 р. — директор міжнародних програм.

Має дипломатичний ранг першого секретаря. Остання посада в державних органах — головний консультант Аналітичної служби Апарату РНБО України; 

(044) 206-85-08

pashkov@razumkov.org.ua