Чи розпочне Путін повномасштабну війну

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник у статті в часописі «Новое время» оцінив імовірність «точкових ударів» по території України з боку Росії.


Останніми днями немало говорили про те, що Росія готує нові диверсійні групи для перекидання на територію України. Сама РФ анонсувала можливість «точкових ударів» по наших військах під приводом того, що Нацгвардія і «Правий сектор» нібито вели вогонь по російській території.

Чи дійсно Кремль готовий втілити свої погрози в життя?

Попередні дії РФ, починаючи з анексії Криму і закінчуючи тим, як Москва підтримує агресію і загрібає жар руками бойовиків на сході України, показують, що не можна виключати навіть найбільш фантасмагоричні сценарії. Адже Росія продовжує демонструвати, що не бажає зважати ні на чию думку і готова плювати на норми міжнародного права.

Як Путін вже неодноразово доводив, що йому не становить труднощів виправдати будь-які свої дії. За досить короткий термін він встиг спершу заявити, що російських солдатів в Криму не було, а потім пояснити, що російські солдати в Криму «захищали свободу волевиявлення місцевих жителів». І те, що в цих заявах він суперечить сам собі, російського Президента ніскільки не бентежить.

Всі ми знаємо, що людина, яка один раз збрехала і не понесла за це покарання, брехатиме знову і знову.

Ні для кого вже не секрет, що Росія допомагає бойовикам і забезпечує їх зброєю. Але «точкові удари» — це новий рівень загрози. Адже в інтерпретації Кремля це може означати і удари по житлових масивах, і удари по адміністративних будівлях. Більше того, я не став би унеможливлювати, що метою цих ударів може стати і Київ.

Як ми можемо протистояти російським «точковим ударам»? Залежить від того, якими засобами вони здійснюватимуться. Якщо йдеться про удари, нанесені російською авіацією, то відбити їх - завдання нашої системи ППО. Про те, що ми реагуватимемо на вторгнення в наші повітряні кордони, вже заявляли, і тепер залишилося лише втілити ці заяви в життя. Будь-який порушник повітряного простору України має бути збитий. Знищений.

Якщо ж під точковими ударами маються на увазі удари «Градами» з кордону, тут ситуація значно ускладнюється. Максимальна дальність, на яку б'є «Град», становить 20,75 км., і зупинити випущений снаряд неможливо. Тобто стрілянина по наших позиціях цілком може здійснюватися з території Росії. А поки «Гради» або інші ракетні установки знаходитимуться там, вдарити у відповідь ми не зможемо. Адже постріл по території Росії повністю розв'яже Путіну руки, і ми отримаємо повторення грузинського сценарію у 2008 році.

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk