Чого очікувати від четвертої хвилі мобілізації

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник у коментарі виданню «Новое время» розповів про деякі особливості проведення трьох хвиль мобілізації у 2015 році.

15 січня Верховна Рада України ухвалила проект указу Президента Порошенка про проведення трьох хвиль мобілізації у 2015 році. Під дію указу потраплять здебільшого військовослужбовці запасу, а загалом за рік заплановано мобілізувати близько 200 тис. українців.

Якщо розглядати сам факт оголошення мобілізації без введення воєнного стану виключно у правовому полі, то формально державна влада має законні підстави для оголошення мобілізації. Потрібно враховувати, що українське правове поле досить недосконале.

Значно більше питань виникає, коли йдеться про інший аспект ситуації, а саме про налагодження ефективної комунікації між владою і суспільством. Питання мобілізації дуже чутливе і стосується багатьох, а тому керівництву країни потрібно вміти пояснювати, що саме відбувається і заради чого. Адже люди занепокоєні і ставлять логічне питання: чому в країні оголошується мобілізація, якщо війни формально немає?

Якби влада підійшла до вирішення проблеми комплексно і сумлінно дотримувалася всіх принципів українського законодавства, а не лише окремих пунктів, то її першим кроком повинне було би стати оголошення воєнного стану. Саме таким чином, згідно із законом про оборону, потрібно реагувати на зовнішню агресію. Проте закон про мобілізаційну підготовку і мобілізацію дає владі правові підстави для призову.

Якщо ж говорити про чисельність людей, яких заплановано мобілізувати (з протилежного боку воюють 35 тис. осіб, а Україна планує призвати 200 тис. осіб), то тут теж є певні нюанси. Мобілізація не означає, що всі, кого призвуть, постійно знаходитимуться на лінії фронту або в тренувальних таборах.

Один із ключових мотивів проведення мобілізації — ротація і звільнення тих, хто вже виконав свій борг, а також часткова компенсація втрат серед особового складу ЗСУ. Отже, очікується не лише мобілізація, але і демобілізація.

Гранична ж чисельність Збройних сил має бути визначена Верховною Радою, що закріплено в указі Президента про три хвилі мобілізації. Тому не варто думати, що всі, кого мобілізують, просто арифметично будуть додані до тих, хто вже перебуває у строю.

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk